Bulgaristan'daki mülteci kabul ve barınma merkezlerinin doluluk oranı yüzde 17Pazartesi, 26 Mart 2018

Bulgaristan'daki mülteci kabul ve barınma merkezlerinin doluluk oranı yüzde 17 Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) konuşan Devlet Mülteciler Ajansı (DAB) Başkanı Petya Pırvanova, "Bulgaristan'daki mülteci kabul ve barınma merkezlerinin doluluk olanının şu anda yüzde 17'dir, DAB'ın tüm bölge birimlerinde toplam 850 kişi bulunuyor" diye kaydetti. Pırvanova, yılın başından bu yana 270 kişinin Bulgaristan'dan koruma talep ettiğini sözlerine ekledi.

Pırvanova, 2013'ten bugüne kadar uluslararası koruma arayan yaklaşık 62 bin sığınmacının ülkedeki kabul ve barınma merkezlerinden geçtiğini belirtti. 2016 yılı Mart ayı itibariyle de istihdam yüzde 16, 17 idi, ancak geçen yıl yaklaşık yüzde 60 oldu.

DAB Başkanı, 2013 yılından beri sığınmacıların sayısının arttığını, ancak geçen yıl bu sayının en az olduğunu söyledi. Pırvanova'nın ifadelerine göre yılın ilk çeyreğinde koruma talep eden yabancılar Suriye, Irak ve Afganistan'dan gelmişlerdir. DAB Başkanı, ayrıca sığınma talebi reddedilenlerin yüzde 85'inin sığınma hakkının mahkeme tarafından onaylandığını belirtti.


DİĞER HABERLER