Bulgaristan'dan Batı Balkan, Doğu Avrupa ve Kafkas ülkelerine 3,5 milyon levalık hibe desteğiÇarşamba, 27 Mart 2019

Bulgaristan'dan Batı Balkan, Doğu Avrupa ve Kafkas ülkelerine 3,5 milyon levalık hibe desteği  Bulgaristan, eğitim, bilim, kültür, sosyal entegrasyon ve sivil toplumun gelişimi için projeleri finanse etmek için Batı Balkan, Doğu Avrupa ve Kafkasya'daki ülkelere 3 485 028 leva sağlıyor. Hükümet bugün Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili hibe anlaşmalarını yapmasını onayladı.

Sırbistan, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Moldova, Ukrayna, Ermenistan ve Gürcistan olmak üzere 9 ülke tarafından sunulan toplam 42 proje onaylandı. Onların arasında 35 000 leva değerindeki Sırbistan'ın Bosilegrad şehrinde eğitimi desteklemeye yönelik proje, Sırbistan'daki eğitimde Avrupa boyutunu güçlendirmeye yönelik 45 000 leva değerindeki proje bulunuyor. Sırbistan'ın Dimitrovgrad ilçesinde Neşkov Tepesi Kompleksi'nin altyapısını iyileştirmek için 180 000 leva sağlanacak.

Kuzey Makedonya'da toplam 10 proje finanse edilecek. Onların arasında 48 895 leva değerindeki Ohri Gölü'nde su altı arkeolojik araştırma projesi, toplam 200 000 leva değerindeki Struga ve bölgedeki köprüleri yeniden inşa etmeye yönelik projenin yanı sıra Kuzey Makedonya ve Bulgaristan'daki medyalar arasında diyaloğun geliştirilmesi projeleri, kültürün, eğitimin ve sivil toplum gelişimine yönelik projeler bulunuyor.

Bosna Hersek'te anaokullarında ve okullarda eğitim koşullarının iyileştirilmesi projeleri, Kosova'da eğitim koşullarının iyileştirilmesi projeleri, Arnavutluk'ta karayolu altyapısının iyileştirilmesi projeleri finanse edilecek. Moldova'nın Taraklı şehrinde gerçekleştirilecek üç projenin finanse edilmesi onaylandı. Onların arasında bulunan bir proje kapsamında bölgedeki hastanenin bulaşıcı hastalıklar bölümünün onarımı için 194 349 leva sağlanacak. Ukrayna, Ermenistan ve Gürcistan'da gerçekleştirilecek projeler eğitimi ve sivil toplumu geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu projelerin finanse edilmesine ilişkin kaynaklar, geliştirmeye yönelik mali yardım ve insani yardım için öngörülen 2019 yılı Dışişleri Bakanlığı bütçe fonlarından sağlanacak. Yararlanıcı ülkelerle birlikte yapılan projelerin seçimi, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifini güçlendirme ve ortaklık yapılan ülkelerin sosyal ve ekonomik kalkınmasını teşvik etmek de aralarında bulunan Bulgaristan'ın dış politikasının amaçlarına uygundur.


DİĞER HABERLER