Bulgaristan'dan Schengen bilgi sistemine ve AB vize bilgi sistemine tam erişim talebiPazartesi, 27 Mart 2017

Bulgaristan'dan Schengen bilgi sistemine ve AB vize bilgi sistemine tam erişim talebi İçişleri Bakanı Plamen Uzunov'un verdiği bilgiye göre Bulgaristan, bugünkü AB Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısında Schengen bilgi sistemine ve AB vize bilgi sistemine tamamen erişim sağlanmasını talep etti.

Brüksel'de açıklamada bulunan Bakan, Bulgar güvenlik makamlarının efektif bir şekilde çalışması için bunun ülkemiz açısından AB'nin dış sınırı olarak son derece büyük önem arz ettiğini belirtti. AB'nin göçmen kotasının uygulanması ile ilgili soru üzerine Bakan, ülkemizin yükümlülüklerini yerine getirdiğini söyledi.

Kotalarla ilgili Uzunov, "Bizim ülke bu konuda zorluk çeken tek ülke değil, büyük çabalar sarf ediyoruz, dayanışma içerisindeyiz" diye kaydetti.

AB Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos ‘un Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) uyguladığı vize rejimi ile ilgili Bulgaristan, Romanya, Polonya, Hırvatistan ve Kıbrıs hükümetlerinin temsilcileriyle dünkü görüşmesi ile ilgili soruya Uzunov, hala Amerikan makamlarının vize başvurusunda bulunan Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 16,8'ine vize vermediğini belirtti. Vizelerin kaldırılması için ABD'nin bu oranın yüzde 3'e kadar düşmesini beklediği anlaşıldı.

Bakan, "Bizim pozisyonumuz şudur: ABD'ye karşı olan tüm yükümlülüklerimizi yerine getirdik ve ortak çabalarla daha iyi sonuçlar elde etmeyi umuyoruz" dedi.

Uzunov, "Bulgaristan, gerekli olan her şeyi yapmıştır ve ileride yürütülecek müzakerelerin olumlu sonuçlar getirmesini umuyorum. Reddedilen vize başvurularının oranı hakikaten oldukça yüksek, ancak bu eğilim bizim yararımızadır. Bizim vatandaşlarımızın en sık yaptığı hataları tespit edeceğiz ki, Bulgaristan vatandaşlarının onların üstesinden gelmesi için bir kampanya düzenleyeceğiz" diye kaydetti.


DİĞER HABERLER