Bulgaristan’dan yeni bir AB Komiserinin seçilmesi için prosedür başlıyorCuma, 09 Haziran 2023

Bulgaristan’dan yeni bir AB Komiserinin seçilmesi için prosedür başlıyor

Başbakan Akademisyen Nikolay Denkov ile Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasındaki bir telefon görüşmesinde önümüzdeki günlerde Avrupa Komisyonu’nun (AK) Bulgaristan'dan yeni bir Avrupa Komiseri aday göstermesini resmen isteyeceği anlaşıldı.

Başbakan, yeni hükümetin seçilmesini kutlayan Sayın von der Leyen'e teşekkür etti. Kendisine ve Başbakan Yardımcısı Maria Gabriel'e Bulgar siyasetindeki yeni sorumluluklarını yerine getirmede başarılar dilemek için Twitter'da gönderi yayınlayan ilk dünya siyasetçisiydi.

Denkov, görüşmede bu ve gelecek yıl için bütçelerin hazırlanması, Bulgaristan'ın Schengen Bölgesi ve Avro Bölgesi’ne girişi ve Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı ile ilgili tüm yasal değişiklikler ve reformların yapılması gibi yeni kabinenin önceliklerini kısaca sundu.

AK Başkanı, AB’nin dış sınırlarının korunmasının önemine vurgu yaptı ve sınır muhafızları gücünün artırılması için ülkemize 45 milyon avroluk destek verileceğini teyit etti.

İki lider, büyük olasılıkla bu yıl 29 ve 30 Haziran'da yapılması planlanan Avrupa Konseyi olağan toplantısından önce Brüksel'de gerçekleşecek ikili bir görüşme planlıyor.


DİĞER HABERLER