Bulgaristan'ın ihracatı 2021'de 68 milyar levayı aştıÇarşamba, 24 Ağustos 2022

Bulgaristan'ın ihracatı 2021'de 68 milyar levayı aştı

Geçici Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası (BTPP) tarafından geleneksel olarak düzenlenen Bulgaristan'ın dünyanın dört bir yanındaki tüm diplomatik misyonlarının nezdindeki ticari ve ekonomik İlişkiler ofislerinde (STİV) görev yapan ticaret müşavirleri için Yıllık Ödül Töreni’ne katıldı. Bakan, törende yaptığı konuşmada, “2021'de Bulgaristan'ın ihracatı 68 milyar levayı aştı” diye kaydetti ve bu rakamın yurt dışındaki ticari ataşelerimizin yaptığı çalışmaların da göstergesi olduğunu belirtti.

Stoyanov, 2021 Yılının En Başarılı Ticaret Müşaviri Ödülü'nü Romanya'daki Ticari ve Ekonomik İşler Ofisi nezdindeki Ticaret Müşaviri İvaylo Marinov'a sundu. Bakan, “Ülkemizdeki Romanya yatırımları 2021'de %370'lik bir büyüme kaydetti. Bu artış, 2020’de pandemi durumuna rağmen olsa da Bulgaristan'daki yatırım fırsatlarını teşvik etmeye yönelik aktif çalışmaların bir göstergesidir” diye belirtti. Toplam değeri 6,8 milyar levayı aşan ihracatımızda da yaklaşık %40'lık ciddi bir büyüme kaydedildiğini söyleyen Stoyanov, kuzey komşumuzdaki bakanlık temsilcisinin üstesinden gelmek için yardım ettiği göçmen kriziyle ilgili tüm zorluklara da dikkat çekti.

İkincilik Ödülü, Avusturya’da görev yapan Ticaret Müşaviri Emilian Abadjiev’e, Üçüncülük Ödülü ise Polonya’da görev yapan Ticaret Müşaviri Yordan Dragançev’e verildi.

Bakan, “Avusturya'ya ihracatımızın 2021'de %50'den fazla artması olumlu bir trend ve bu da Avrupa'nın önde gelen üreticilerine yönelik ihracat da dahil olmak üzere Covid-19 pandemisinden sonra trendlerin tersine döndüğüne işaret ediyor” dedi ve bu rakamın bu yıl artırılacağını umduğunu ifade etti. Stoyanov, ticaret hacminde önemli bir artışın olduğu Polonya'ya yapılan ihracat rakamlarına da dikkat etti. Bulgaristan bu ülkeye yaklaşık %30'luk bir artış kaydederek 1,7 milyar levanın üzerinde bir değerde mal ihraç etti.

Lüksemburg, Sırbistan ve Türkiye’de görev yapan ticaret müşavirleri Bojidar Patinov, Aleksandır Angelov ve Toşko Tomov’a ise birer teşvik ödülü verildi.

Bakan, “Ödül kazananları belirlemeye yönelik herhangi bir metodoloji, belli bir ölçüde öznellik taşır. Bu nedenle, her birinizin çalışmalarını takdir ettiğimi vurgulamak istiyorum. Bu, ekip olarak elde ettiğiniz tüm başarılar için birbirimizi tebrik etmek için sadece bir vesiledir” diye vurguladı.

En başarılı ticaret müşavirlerinin ödüllendirildiği törenin bu yıl 11’incisi yapıldı. BTPP’nin ödül sıralaması, Ekonomi Bakanlığı ile ortaklaşa olarak Bulgaristan'ın ilgili ülkeye ihracatındaki artış ve Bulgaristan'a yabancı yatırım çekilmesi temelinde hazırlandı. BTPP üyelerinin çeşitli ülkelerdeki ticaret müşavirlerinin çalışmalarından memnuniyetlerine ilişkin anket sonuçları da dikkate alındı.


DİĞER HABERLER