Bulgaristan’ın yeni Kamu Denetçisi Maya ManolovaPerşembe, 30 Temmuz 2015

Bulgaristan’ın yeni Kamu Denetçisi Maya ManolovaMaya Manolova, bir saat süren gizli oylama ile Bulgaristan'ın yeni Kamu Denetçisi (ombudsman) seçildi. Oylamaya toplam 223 milletvekili katıldı. 12 oy pusulası geçersiz kılındı.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili Maya Manolova 129 oy alırken, Konstantin Pençev 82 oy aldı. Eski Bulgaristan Kamu Denetçisi ise 82 oy aldı.

Manolova, "Bulgaristan vatandaşlarının etkili, gerçek ve layıkıyla savunucusu olacağım. İyi kamu denetçisi olabileceğimi ispatlayacağım" diye söz verdi.

Manolova kürsüden milletvekillerine dönerek, "Parlamento, bu kürsü ve parlamenter mücadele hırsının eksikliğini hissedeceğim, sizlerin de eksikliğini hissedeceğim, belki bazılarınız da benim eksikliğimi hissedecek" diye ifade etti.

Yine de Manolova, bu ayrılığın ebedi olmadığını ve vatandaşların haklarına ilişkin önemli yasa tasarılarının görüşüldüğü zaman birlikte çalışacaklarına dair söz verdi.

Kamu Denetçisi görevine başlaması için Manolova'nın BSP partisinden ayrılması gerekiyor.

4 Mayıs 1965 Köstendil doğumlu Maya Manolova'nın mesleği hukukçu. 40'ıncı ve 41'inci Halk Meclisi'nde BSP milletvekili, 42.Halk Meclisi'nde milletvekili ve Meclis Başkanı, 43. Halk Meclisinde Milletvekili ve Hukuk İşleri Komisyonu Başkan Yardımcısı görevlerinde bulundu.


DİĞER HABERLER