Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 107. Yıldönümü vesilesiyle yayımladığı mesajCuma, 18 Mart 2022

Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 107. Yıldönümü vesilesiyle yayımladığı mesaj

18 Mart Çanakkale Zaferi 107. Yıldönümü vesilesiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere şanlı Türk tarihinin bütün ölümsüz kahramanlarını ve şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

18 Mart 1915’te vatanımızı işgal etme hayaliyle Çanakkale Boğazına girmeye çalışan dönemin kudretli güçleri Türk ulusunun inançlı direnişiyle bozguna uğradılar.

Çanakkale'yi geçilmez yapan, vatanları uğruna hayatlarını vermekten çekinmeyen kahramanlarımızdı. Aynı güçlü iradeyi bugün bizler gururla taşıyoruz.

Dünya savaşı sırasında nice cephelerde savaştık. Yemen'den Galiçya'ya, Kudüs'ten Kafkasya'ya uzanan bu geniş coğrafyada nice fidanlar şehit oldu.

Bulgaristan'da Dobruca muharebeleri sırasında şehit düşen ve Dobriç'teki askeri mezarlıkta Bulgar silah arkadaşlarıyla beraber ebedi istirahatgahları bulunan askerlerimizi saygıyla yadediyoruz.

Bugün aynı zamanda Türk Hariciyesinin vermiş olduğu şehitleri de anıyoruz.

Dünyanın dört bir yanında vazifeleri başında başta Ermeni terör örgütü ASALA olmak üzere teröristlerin saldırılarında şehit düşen Bakanlık mensuplarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Bu özel ve anlamlı günde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızı ve milletimizi canlarından aziz bilen ve bu uğurda kendilerini feda etmekten çekinmeyen tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş gazilerimizi saygı, rahmetle ve minnetle anıyorum.

Ruhları şad olsun.


DİĞER HABERLER