Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajıPerşembe, 28 Ekim 2021

Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı

“Bugün, Türk Milleti olarak şanlı tarihimizin çok önemli bir dönüm noktasını, Cumhuriyetimizin ilanının 98. yıldönümünü kutluyoruz. 29 Ekim 1923 günü, milletimizin kadim yurdunu ve köklü devletini, tüm zorluklara rağmen, el ele, omuz omuza ve bütün gayretiyle yeniden tesis etme iradesini temsil etmektedir.
Siyasi, sosyal ve kültürel alanda bir yenilenme, kalkınma, modernleşme ve aydınlanma projesi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasının üzerinden neredeyse bir asır geçmiştir. Yarattığı heyecanı ise ilk günkü kadar içimizde hissediyoruz.
Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının ortaya koydukları değer ve ilkeleri muhafa ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ileriye dönük ve gelişmeye açıktır. Barış, refah ve adaletin teminatı olan çağdaş ilke ve değerlere dayanmaktadır. Bu değerler geçmişte olduğu gibi bugün de ümit ve gurur kaynağı olmaya devam etmektedir.
Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, çağdaş yapısı ve dinamizmiyle önemli atılımlar gerçekleştirmeye, diğer coğrafyalara ilham kaynağı olmaya devam edecek ve tarihinin yol göstericiliğinde başarılarına yenilerini ekleyecektir.
Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün de bir dönem Askeri Ataşe olarak görev yaptığı Bulgaristan’ın ülkemiz açısından özel bir konumu bulunmaktadır. Nitekim Bulgaristan’la bugün başta ekonomi, ticaret, turizm, savunma ve yasadışı göç gibi alanlar olmak üzere, birçok alanda geliştirdiğimiz ilişkilerimiz ve sürdürdüğümüz üst düzeyli diyalog geleceğe dair umut vermektedir.
Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımız da ülkelerimiz arasında güçlü bir beşeri köprü teşkil etmeye devam etmektedir.
Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum.
Bu inanç ve düşüncelerle, Bulgaristan’da yaşayan vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Yine bu vesileyle soydaşlarımızı ve tüm Bulgaristan halkını kalbi duygularla selamlıyor, saygılarımı, sevgilerimi ve en iyi dileklerimi sunuyorum.”


DİĞER HABERLER