Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün Bulgaristan Ulusal Radyosu yönetimine gönderdiği kamuoyuna açık mektupSalı, 15 Kasım 2022

Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün Bulgaristan Ulusal Radyosu yönetimine gönderdiği kamuoyuna açık mektup

Bulgaristan Ulusal Radyosunda İstanbul’daki menfur terör saldırısı hakkında yayınlanan talihsiz haber hakkında Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün BNR yönetimine gönderdiği kamuoyuna açık mektubun metnini sizlerle paylaşıyoruz.

 

15 Kasım 2022

 

Sayın Milen Mitev

Bulgaristan Ulusal Radyosu

Genel Müdürü

SOFYA

Sayın Mitev,

Size bu mektubu PKK terör örgütü tarafından 13 Kasım Pazar günü İstanbul’da sivillere yönelik gerçekleştirilen menfur terör saldırısıyla ilgili olarak yazıyorum.

14 Kasım tarihinde BNR internet sitesinde Mehmet Ömer isimli bir şahsın ifadelerine atfen yayınladığınız “İstanbul’daki saldırının Türk Devleti tarafından düzenlendiğine yönelik görüşler var” başlıklı haberden duyduğum derin hayalkırıklığını ifade etmek istiyorum.

Bu hain saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden bazıları güvenlik güçlerimiz tarafından hemen olayın ardından yakalanmıştır.

Yakalananların ifadeleri ve elde edilen diğer deliller, sözkonusu terör eylemini PKK’nın yaptığını göstermektedir. Avrupa Birliği’nin terör örgütleri listesinde yer alan PKK ülkemizde 40 yıldır on binlerce sivilin hayatına mal olan terör eylemleri yaptı.

Türk halkının acısı çok büyük ve tazedir.

Bulgaristan’ın resmi radyosu BNR ise, saldırı hakkında görüş alabileceği yetkin bir isim kalmamış gibi, başka bir terör örgütüne hizmet eden bir şahsın hiçbir delile dayanmayan provokasyonunu yayınlamayı tercih etmiştir. Bunun habercilikle alakası yoktur. Bu Türkiye’ye yönelik bir saldırıdır. Mehmet Ömer, FETÖ terör örgütünün Bulgaristan medya ayağını oluşturan bir isimdir.

Türk Hükümetine en sert muhalefeti gösteren kişilerin görüşlerini alsanız bile, bu şahsın kullandığı çirkin, ahlaksız ifadeleri kullanmazlar. Bu tip sapkın düşünceleri, sizin gibi oltaya düşen basın organları aracılığıyla yaymaya çalışanlar PKK, FETÖ, ISIS (DAEŞ) gibi Türk ve Türkiye düşmanı terör örgütleridir.

Bulgaristan’a geldiğimden günden beri burada, Türkiye’ye yönelik sadece sevgi ve şahsıma karşı büyük dostluk gördüm. Terör saldırısından hemen sonra tüm resmi kurumlardan ve toplumun bütün kesimlerinden dayanışma mesajları aldık.

BNR’nin bu haberle büyük emek verdiğimiz Türkiye-Bulgaristan dostluğunu hedef alan çevrelere hizmet ettiğini görmeniz gerekir. İstedikleri kadar uğraşsınlar, başaramayacaklar.

Bulgaristan’ın resmi radyosu niteliği taşıyan bir basın kuruluşunun böylesine hassas konularda daha itinalı ve özenli hareket etmesi makul bir beklentidir.

Dinleyicilerinize en iyi dileklerimi sunuyorum,

 

Aylin SEKİZKÖK

Türkiye Cumhuriyeti

Sofya Büyükelçisi


DİĞER HABERLER