Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün Türkan Bebeğin Katledilmesinin 37. Yıldönümü Vesilesiyle Yayınladığı MesajCumartesi, 25 Aralık 2021

Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün Türkan Bebeğin Katledilmesinin 37. Yıldönümü Vesilesiyle Yayınladığı Mesaj

“37 yıl önce, Bulgaristan’daki soydaşlarımızın, totaliter rejimin insanlık dışı asimilasyon kampanyasına karşı haysiyetlerini ve kimliklerini muhafaza edebilmek uğruna düzenlediği barışçıl bir gösteri sırasında vurularak katledilen Türkan bebeği ve bu masum yavrunun şahsında bütün demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Türkan Bebek, gözlerini acımasızlığa yumduğunda henüz 17 aylıktı. Küçücük yüreği ve bedeniyle haksızlığa ve baskılara karşı devleşti; Bulgaristan’daki bütün soydaşlarımızın özgürlük mücadelesinin parolası oldu.

Bu acı günlerin artık geride kaldığına inanıyoruz.

Soydaşlarımız, asimilasyon kampanyalarına karşı duruşlarıyla, Bulgaristan’da demokratik düzenin tesis edilmesine büyük katkı sunmuştur. Bu fedakar katkının, Bulgaristan’da demokrasinin teminatı olduğu da unutulmamalıdır.

Bu vesileyle, Türkan Bebeğimizin ve bütün demokrasi şehitlerimizin aziz hatıralarını saygıyla yadediyor; şehitlerimizin ailelerine ve soydaşlarımıza sabr-ı cemil diliyorum.”

Aylin Sekizkök
T.C. Sofya Büyükelçisi


DİĞER HABERLER