Büyükelçi Mustafa: Bir grup, Bulgaristan'da oligarklar için devleti ele geçiren bir sistem kurduCuma, 20 Ocak 2023

Büyükelçi Mustafa: Bir grup, Bulgaristan'da oligarklar için devleti ele geçiren bir sistem kurdu

Amerika Birleşik Devletleri Sofya Büyükelçisi Hero Mustafa, ülkedeki yabancı işletmelerin tüm önde gelen ticari ve endüstriyel birliklerinin benzeri görülmemiş katılımıyla düzenlenen Bulgaristan'da hukukun üstünlüğüne ve iş ortamı hakkında bir toplantıda yaptığı konuşmada, “Çok küçük bir grup, [Bulgaristan'da] oligarşi sınıfını zenginleştiren ve devlet kaynaklarına el koyan bir sistem yarattı” diye kaydetti.

Amerikan Ticaret Odası (AmCham) tarafından Sofya'da düzenlenen forumun açılışında Joël Meyer (Fransa Büyükelçisi), Giuseppina Zara (İtalya Büyükelçisi) ve Stephan Röcken (Almanya Maslahatgüzarı) ve Geçici Adalet Bakanı Krum Zarkov da birer konuşma yaptılar.

ABD Büyükelçisi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu sisteme ait olmayan umudunu kaybeder. Ülkesi için mücadele etmek isteyenlerin cesareti kırılıyor. Bunu görmek gerçekten acı verici."

Mustafa, yargı çevrelerinden sık sık yolsuzluk soruşturmalarının ve davalarının nasıl aktarıldığını, sadece belirli "kırmızı çizgilere" yaklaştıkları için ertelendiğini ve kapatıldığını duyduğunu söyledi. Büyükelçi, salonda hazır bulunan girişimci ve medya ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine dönerek şöyle seslendi: “Bu tür insanların kariyerde ilerlemeleri engellenir, onlar uzak bölgelere gönderilir veya uzaklaştırılır. Sizlere zaten bilmediğiniz bir şeyi söylemiyorum”.

Üç buçuk yıllık görev süresini birkaç hafta için sonlandıracak olan ABD Büyükelçisi, ayrıca şunları söyledi: “Kurumlarda reform yapmanın ve yerleşik çıkarları ortadan kaldırmanın ne kadar inanılmaz derecede zor olduğunu ilk elden gördük. Hatta burada göreve hazırlanırken, Bulgaristan'a gelmeden önce Bulgar yetkililerle yaptığım görüşmelerde bana “yolsuzluk" kelimesini kullanmamı, onunla işime başlayabileceğimi, onların hükümetle ilişkilerini bozacağını ve beni başarısızlığa mahkum edeceğini söylediler. Ama burada hemen hemen her toplantıda, sohbette, yemekte Bulgarlar ister istemez yolsuzluktan bahsediyorlar. İş adamları, sivil toplumdan insanlar, gazeteciler, sıradan insanlar bana yolsuzluğun kendileri için bir sorun olduğunu söylediler. Bunun için yolsuzluk benim ve Başkan Joe Biden'ın yönetimi için bir öncelik haline geldi.

Gerçek ortaklar birbirlerine karşı dürüsttür ve bugün sizinle açıkça konuşuyorum. İş dünyası bunun ne kadar zor olduğunu biliyor, bunu birçok yatırımcıdan hem biz hem de diğer ticaret ve sanayi odaları da duyduk - Bulgaristan'da büyük bir potansiyel görüyorlar, ama tahkim davası açarlarsa haklarının korunmayacağından korkuyorlar.

Devlet kurumlarını taciz etmek, gasp etmek, şantaj yapmak için kullanan iktidardaki kişiler tarafından işletmelerin saldırıya uğradığına dair sayısız hikaye duydunuz. Para dolu bavullu avukatlar, gizli anlaşmalar yapıldığını, rüşvetler verildiğini duyuyoruz. Belirli bir aday için ayrlanan, şeffaf olmayan kamu alımları ve yetkililerin satın almalarını duyuyoruz. Devlet ihale sözleşmelerinde kayırmacılık yapıldığını duyuyoruz. Bulgaristan'da yolsuzluğun bazı kurumların işleyişini nasıl büyük ölçüde bozduğunu ve yolsuzluk yapanların onları Bulgaristan halkının zararına nasıl kontrol ettiklerini görüyoruz. Yolsuzlukla baş etmenin çok uzun bir mücadele olduğunu anlıyoruz, kolay değil ve bunu kendi ülkemizden de biliyoruz - ABD'nin de yolsuzluğa karşı bağışıklığı yok ve sürekli tetikte olmak gerekiyor."

Mustafa, Bulgaristan'daki ortaklarla çalışmaya devam ederken ve Büyükelçiliğin süreçler için katalizör görevi görürken kendi deyişiyle "hepimiz değişimin içeriden gelmesi gerektiğini, siyasetçilerin cesaret göstermesi gerektiğini" bir kez daha yineledi.

Gerek Büyükelçi, gerekse diğer katılımcılar, yargıda reform yapılmasına yönelik ve Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı ile ilgili önemli yasal değişikliklerin Meclise sunulduğunu ve milletvekilleri tarafından onaylanmasının beklendiği hakkında konuştular. Mustafa, “Bu reformları yapmanın zamanı geldi” dedi.


DİĞER HABERLER