Büyükelçi Sekizkök, Cebel’de soydaşlara seslendi: “Sizlerle gurur duyuyorum”Cuma, 20 Mayıs 2022

Büyükelçi Sekizkök, Cebel’de soydaşlara seslendi: “Sizlerle gurur duyuyorum”

Büyükelçi Aylin Sekizkök, Cebel’de düzenlenen, Bulgaristan Türklerinin hak mücadelesinin en önemli yıldönümlerinden birisi olan, Bulgaristan’da totaliter rejimin sona ermesi ve demokrasiye geçişin, ayrıca, Doğu Avrupa’daki özgürlük mücadelesinin ayrılmaz bir parçası olan 1989 Bulgaristan Türklerinin Barışçıl Ayaklanması ve Şehitleri Anma Töreni için Cebel’i ziyaret etti.

Binlerce soydaş, Covid-19 salgının getirdiği kısıtlamalar nedeniyle iki yıldır yapılamayan etkinlikte, bu anlamlı günü coşku içinde kutladı.

Türkiye’den birçok milletvekili, siyasi parti temsilcisi ve belediye başkanı soydaşların coşkusuna ortak oldular.

Büyükelçi Sekizkök yapmış olduğu konuşmasında şunları belirtti:

“Hak ve Özgürlük Hareketinin çok değerli yöneticileri, temsilcileri, saygıdeğer milletvekilleri, Türkiye’den çok saygıdeğer milletvekillerimiz, değerli konuklarımız ve Cebelli kardeşlerim. Bugün burada sizlerle bu anlamlı günde beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Cebel gününüz kutlu olsun! 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramımız da kutlu olsun! 3 yıldır Bulgaristan’da Türkiye’nin Büyükelçisi olarak görev yapıyorum. Bu süre içerisinde Deliorman’dan Rodoplara o güzel köylerinize, İlçelerinize konuk olmak, sizlerle beraber iftar sofralarını açmak ve birlikte sohbet etme imkanını çokça bulduk. Ve her gittiğim yerde, her konuk olduğum evde ve sofrada o karanlık günlerde yaşadığınız o büyük acıların hala izlerini taşıdığınızı, hala onun travmasını hissettiğinizi fark ettim, gözlemledim. Yaşadıklarınızı bizim anlamamız, Türkiye’dekilerin anlaması mümkün değil. Ama o hissettiklerinizi Naim filminde beraber ağladığımız anlarda o kadar iyi hissettim ki, Türkiye’deki arkadaşlarımıza söylüyorum. Türkiye’de sizin işiniz kolay, Türkiye’de Ben Türküm diyorsunuz, Türkiye’de ben Müslümanım diyorsunuz, bizim bu kardeşlerimiz bu güzel ülkede yüzyıllar boyunca emek verdikleri bu güzel ülkede kendi kimliklerini, ana dillerini, dinlerini koruyabilmek için çok büyük bir mücadele verdiler, yılmadılar ayakta kaldılar. Bulgaristan’ın demokratikleştirilmesinde en büyük katkıyı bizim kardeşlerimiz sağladı diyorum. Sizlerle gurur duyuyorum. Bu gün çok anlamlı bir törene iştirak ettik. Mümin ağamıza Cebel’in fahri hemşehrisi unvanı verildi. Çok gururlandım, çok duygulandım. Ve şunu diledim, “Allah’ım gelecek yıl aranızdan ayrıldıktan sonra inşallah bana da böyle fahri hemşehrilik unvanı verebilecek şekilde sizlere hizmet etmek nasip etsin” dedim. Sizleri çok seviyorum, saygıyla selamlamak istiyorum.“


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER