Büyükelçi Sekizkök Razgrad Bölgesini Ziyaret EttiÇarşamba, 15 Eylül 2021

Büyükelçi Sekizkök Razgrad Bölgesini Ziyaret Etti

Büyükelçi Aylin Sekizkök Razgrad ziyareti kapsamında, Razgrad Valisi İvan Borisov ve Belediye Başkanı Denço Boyaciev ile görüşmeler gerçekleştirdi. Sözkonusu görüşmelerde, ekonomi, turizm ve kültür alanları başta olmak üzere ikili ilişkilerin daha ileri götürülmesi imkanları ele alındı. Razgrad Makbul İbrahim Paşa Camii’nin devam eden restorasyon çalışmaları hakkında bilgi alan Büyükelçi Sekizkök, caminin restorasyonunun proje süresi içerisinde tamamlanması ve akabinde ibadete açılması beklentimizi yineledi.

Büyükelçi Sekizkök, Bölge Müftüsü Mehmet Ala eşliğinde Ahmet Bey Camii’ni ziyaret etti. HÖH Genel Başkan Yardımcısı ve Razgrad Milletvekili Ahmed Ahmedov’un katıldığı soydaş buluşmasında soydaşlarla sohbet etti.

Ziyaret programı, Torlak’ta (Tsar Kaloyan) devam etti. Burada soydaşlarla bir araya gelen Büyükelçi Sekizkök, Ahmet Şerif Türk Kütüphanesi’ne kitap hediye etti. Belediye Başkanı Daud Alaovlu’nun hediyesi yöresel kıyafetler ziyarete renk kattı.

Büyükelçi Sekizkök, akabinde Kemallar’a (İsperih) bağlı Büyük Kokarca (Golyam Porovets) köyünü ziyaret etti. Bu şirin yemyeşil köyde soydaş çocuklarla müzik ve halk oyunları gösterisi sundu. Büyükelçi Sekizkök, köyün teyzelerinin salça kaynatmalarına yardım etti, bereket diledi.

Kemallar (İsperih) Belediyesini de ziyaret eden Büyükelçi Sekizkök, Belediye Başkanı Belgin Şükri ile ikili işbirliğine yönelik konuları ele aldı.

Razgrad ziyaretinin son durağı, Demir Baba Tekkesi oldu. Büyükelçi Sekizkök, Cem Derneği Başkanı Veysel Bayram rehberliğinde tekkeyi ziyaret etti. Tarihi 16. yüzyıla dayanan tekke mimarisiyle ve bulunduğu tabiatıyla dini ve kültürel önemini korumaya devam ediyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER