Büyükelçi Sekizkök, Şumnu Belediye Başkanı Hristov ile görüştüÇarşamba, 15 Eylül 2021

Büyükelçi Sekizkök, Şumnu Belediye Başkanı Hristov ile görüştü

Bugün Şumnu Belediye Başkanı Lübomir Hristov ve Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök arasında yapılan görüşmede ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve kültür alanındaki işbirliği ele alındı. Büyükelçiye T. C. Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel, Büyükelçilik ve Başkonsoloslukta görevli müşavirler ve ataşeler eşlik ettiler. Yapılan toplantıya Bütçe ve Finanstan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Tatyana Kostova, Ekonomik Kalkınmadan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Rositsa Antonova, Sosyal Politika ve Sağlıktan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Svetlana Markova ve İnşaat ve Ekolojiden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Boyan Todorov da katıldılar.

Belediye Başkanı, Büyükelçi Sekizkök’e şehrin ekonomik gelişimi, bölgenin ekonomik profili ile kültürel ve tarihi mirası hakkında bilgi verdi.

Hristov, “Burada işlerini başarıyla geliştiren yatırımcılardan bazıları Türkiye'dendir. Bunların arasında Fikret İnce de yer almakta olup, yöneticiliğini yaptığı Alcomet Şirketi sadece ülkenin değil Balkanlar'ın da önde gelen firmaları arasında yer almaktadır. Şehrimiz, ortak tarihi geçmişimize ait restorasyon ve bakıma ihtiyaç duyan birçok tarihi ve kültürel anıta sahip ve bu konuda işbirliği yapmamız iyi olur. Bu tür ortak çalışmalarla ilgilenirseniz seviniriz” dedi. Belediye Başkanı, Şumnu halkının etnik ve dini hoşgörüsü ile bilindiğini, Bulgarların ve Türklerin yüzyıllardır burada anlayış içinde yaşadıklarına dikkat çekti. Pandemiden önce amatör sanatçı gruplarının Bulgaristan'dan göçmenlerin yaşadığı Türkiye’nin çeşitli bölgelerini sık sık ziyaret ettiğini anımsatan Hristov, sorunların bir an önce geride kalmasını ve bu temasların yeniden sağlanmasını umduğunu ifade etti.

Büyükelçi Sekizkök’ün ifadesine göre, Bulgaristan'daki ve özellikle Şumnu'daki Müslüman ve Türkler, iki halk arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için bir köprü rolü oynayabilirler. Büyükelçi, “Bu, bizim için korumamız ve desteklememiz gereken bir hazinedir” dedi. Sekizkök, bu değerli kültür anıtını turistik ziyaretler için daha da çekici hale getirecek çok iyi bir restorasyon çalışması örneği olarak Tombul Camiini gösterdi.

Büyükelçi, eğitim alanında ortak projelerin uygulanmasına ve ekonominin temel sorunlarından biri olan çeşitli endüstri alanlarında çalışacak vasıflı işgücü bulma sorununun çözülmesine yardımcı olacak eleman yetiştirilmesine yönelik ortak projelere ilgi gösterdi.

Görüşmenin sonunda Belediye Başkanı Lübomir Hristov, Büyükelçi Aylin Sekizkök'e Şumnu'daki kültürel ve tarihi eserleri tasvir eden hatıra paraları hediye etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER