Büyükelçi Sekizkök Vidin Şehrini Ziyaret EttiSalı, 12 Nisan 2022

Büyükelçi Sekizkök Vidin Şehrini Ziyaret Etti

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Mübarek Ramazan ayı münasebetiyle Montana Bölge Müftülüğü tarafından düzenlenen iftar yemeği münasebetiyle Vidin bölgesini ziyaret etti.

Büyükelçi Sekizkök ve Büyükelçilik heyeti, Vidin Belediye Başkan Yardımcısı Borislava Borisova tarafından karşılandı. Borisova, “Bu güzel günde davete icabet ederek şehrimizi ziyaret etmeniz bizleri onurlandırdı. Belediye başkanımızın arzusu, kadim tarihi ve zengin kültürel mirasıyla gurur duyulan eski başkentimizin manzaralarını sizlere göstermektir. Bu ziyaretin uzun vadeli bir işbirliği ve dostluğun temellerini atacağına inanıyorum. "dedi.

Ziyaret programı, Bölgesel Tarih Müzesi'nin yardımıyla rehber tarihçi Kalin Videnov eşliğinde düzenlenen bir şehir gezisini içeriyordu. Heyet ilk önce İstanbul Kapısı’nı ziyaret etti, ardından "Kaleto" bölgesinin bir kısmını görme imkanı buldu. Daha sonra Osman Pazvantoğlu camisini, eski Türk postanesini ve Sinagogu ziyaret eden Büyükelçi ve heyeti Tuna Parkı'nda yürümek, Orta Çağ'dan kalma Baba Vida kalesini ziyaret ettiler.

Gezi sırasında Vidin'de hem geçmişte hem de günümüzde farklı dinlere mensup insanların uyum içinde bir arada yaşadığına dikkat çekildi. Bu nedenle Ortodoks kiliselerinin, caminin ve eski Yahudi tapınağının hemen yakınında bulunduğu yere "Hoşgörü üçgeni" deniliyor.

Büyükelçi Sekizkök, gördükleri karşısında ve Vidin'in tarihi hakkında edindiği bilgilerden çok etkilendi.

Borisova, Büyükelçi Sekizkök ile yaptığı görüşmede, stratejik konumu, kültürel ve tarihi mirası ve doğal kaynakları nedeniyle Vidin şehrinin gelişme potansiyeline sahip olduğunu kaydetti. Borisova, Sofya – Vidin arasında yapılacak olan yeni otoyolun bölgeye daha büyük yatırımcıları çekeceği, ekonominin canlanacağı, turizm alanında yeni gelişme umutlarının açılacağı beklentilerini dile getirdi.

Heyet daha sonra Osman Pazvantoğlu Camii'nde Büyükelçi tarafından verilen iftar yemeğine katıldı. Misafirleri bölge müftüsü Nejati Ali karşıladı. İftar yemeğine Büyükelçi Sekizkök ve büyükelçilikten gelen heyet, Vidin Belediyesi Başkan Yardımcıları Tsvetomira İlieva, Borislava Borisova ve Svetoslav Skorçev, Vidin Mitropoliti Daniel, din adamları ve çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Belediye yönetimi adına Borislava Borisova, bölge müftüsüne nazik ev sahipliği için teşekkür etti. Büyükelçi Sekizkök’e Vidin'in sembolü olan "Baba Vida" kalesini gösteren bir tablo hediye etti. Hem Türk hem de Bulgar halkının dini bayramlarına ve geleneklerine saygı duyduğunu vurguladı. Borisova, “Bu saygıyı çocuklarımıza da aşılayalım ve her milletin inanç ve törelerine karşı hoşgörülü olalım” diyerek tüm dünyaya sağlık, refah ve barış diledi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER