Büyükelçi Süleyman Gökçe: “Rus uçağının düşürülmesine üzgünüz, suçlu değil”Cuma, 27 Kasım 2015

Büyükelçi Süleyman Gökçe: “Rus uçağının düşürülmesine üzgünüz, suçlu değil”Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, NOVA TV'ye verdiği demeçte, "Türkiye, Rus bombardıman uçağının düşürülmesine üzgün, fakat bunun için kendini suçlu hissetmiyor" dedi.

24 Kasım'da kimliği belirsiz iki savaş uçağının Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiğini belirten Gökçe, "Beş dakika içinde ihlalcilere 10 uyarı verildikten sonra uçağın biri geri çekilmiştir" diye izah etti.

Gökçe, Türk hava sahasını ihlal eden bombardıman uçaklarının Rusya hava kuvvetlerine ait olduğunun çok daha sonra tespit edildiğinin altını çizdi.

Büyükelçi Gökçe, "Son ayda Türk hava sahasının birçok kez ihlal edilmesinden dolayı Rusya ve Türkiye böyle kritik durumda detaylı bir şekilde hareket etme kurallarını belirlemişlerdir. Ve bu kurallara olaylı günde de titizlikle uyulmuştur" diye kesin görüşünü aktardı.

Büyükelçi, bu olaya rağmen Rusya ve Türkiye'nin dost ülkeler ve İŞİD terör örgütüne karşı mücadelede müttefik olarak kalacağını kaydetti.


DİĞER HABERLER