Büyükelçi Süleyman Gökçe'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama MesajıCuma, 28 Ekim 2016

Büyükelçi Süleyman Gökçe'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı29 Ekim 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 93. Yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz. 29 Ekim, Aziz Türk Milleti'nin kadim ülkesini ve köklü devletini, tüm zorluklara rağmen, yeniden tesis etme iradesini temsil etmektedir. Gücünü tarihi özgüveninden ve geleceğe bakma cesaretinden alan bu güçlü iradeyle milletimiz ülkesini ve devletini yoktan var etmiştir.

Cumhuriyetimiz 'in kurucuları Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve çalışma arkadaşlarının ortaya koydukları felsefe bugün de anlamını ve ruhunu korumaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin temsil ettiği değerler ileriye dönük, gelişmeye açık, barış, refah ve adaletin simgesi olan ilkelere dayanmaktadır. Bu değerler geçmişte olduğu gibi bugün de ümit ve gurur kaynağı olmaya devam etmektedir. Bundan dolayıdır ki, Atatürk'ün sözleriyle "Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır".

Atatürk, Cumhuriyeti, Türkiye'nin genç nesillerine emanet bırakırken, Türkiye'nin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasında, gençlere güvendiğini ilan etmiştir. Cumhuriyet'in 93. Yıldönümünü kutlarken, 100. Yıldönümüne uzanan süreçte, bu güvene layık olarak Türkiye'nin dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almasını sağlamak ortak görevimiz, ödevimiz ve borcumuzdur.

Bu yıl, Türkiye'nin Devleti ve Milleti'yle bir yandan çok sayıda terör örgütüyle kararlı mücadelesine, diğer yandan tarihinde örneği görülmemiş kanlı bir darbe girişimiyle sınanmasına tanıklık etmiş; bir dönüm noktası olmuştur. Bu ortamda, Türkiye, çok sayıda şehidimiz ve gazimizle verdiği çetin imtihanın üstesinden gelmeyi başarmıştır. Gazi Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeniden Gazilik mertebesine ulaşırken; Milletimiz, bu sınamadan birbirine kenetlenerek, daha güçlü şekilde çıkmıştır.

Cumhuriyetimiz, karşı karşıya kaldığı tüm sınamaların üstesinden başarıyla gelecek, zorlukları aşacak güçtedir. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti temel ilkelerini koruyarak, çağdaş ve çoğulcu anlayışla güçlendirerek, ekonomik ve toplumsal yapısını geliştirerek, gelecek kuşaklara dünyaya esin kaynağı olmuş bir ülke teslim edecektir.

Bu inanç ve düşüncelerle, Bulgaristan'da yaşayan vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum. Yine bu vesileyle soydaşlarımızı ve tüm Bulgaristan Halkı'nı kalbi duygularla selamlıyor, sağlık, esenlik ve mutluluk dileklerimi, selam ve saygılarımı sunuyorum.

Süleyman Gökçe
T.C. Sofya Büyükelçisi


DİĞER HABERLER