Çalışan çocukların sayısında iki misli artış varPazartesi, 27 Mart 2017

Çalışan çocukların sayısında iki misli artış var Emek Müfettişliğinin 18 yaşından küçüklerin göreve atanmasına ilişkin izinlerle ilgili verilerine göre geçen yıl çalışan çocukların sayısında neredeyse iki misli artış gözleniyor. Emek Müfettişliği müdürlüklerinin 2015 yılında 18 yaşından küçüklerin göreve atanmasına ilişkin 2600 üzerinde izin çıkartırken 2016 yılında ise bu sayının 5 binden fazlaya ulaştığı açıklandı.

Uzmanlar bu artışı güçlü bir yaz turizm sezonunun olmasının yanı sıra işgücü piyasasının yeniden toparlanmasıyla izah etmekteler.

Geleneksel olarak başlıca turizm sektöründen otelcilik, restorancılık ve ticaret alanında faaliyet gösteren firmalar, geçen yıl da çocuk çalıştırmaya izin verilmesi talebinde bulundu. Bu yüzde de Varna ve Burgaz şehirlerinde işverenler, iki misli daha fazla izin talep ettiler.

Emek Müfettişliğinden yapılan açıklamada, 16 yaş altı küçüklere filmlerde rol almak, tiyatro, dans ve müzik gruplarına katılmak üzere izin belgesi verildiği izah edildi.

Verilere göre 2016 yılında firmalar bu tür yaklaşık 5 300 tane izin talebinde bulundu. Kurum 5 binden fazla çocuğun çalışmasına izin verdi. Onlardan 90'ı 16 yaşından küçük çocuktur.

Bu yılın ilk iki ayında 16 yaşından küçük 3 çocuğun ve 16-18 yaş arasında 149 çocuğun çalışması için izin belgesi verildi.

2015 yılında İş Kanunu'nda yapılan değişiklerle 18 yaş küçüklerin, öncekisinden 2 saat fazla olarak saat 22'ye kadar çalışmasına izin verilmesi kararı alındı. Çocukların, 16 yaş altındakilerin saat 20'den sonra, 18 yaş altındakilerin ise saat 22'den sabah saat 6'ya kadar olmak üzere geceleyin çalışması yasaktır.

Yapılan açıklamada çocukların günde 7 saatten fazla çalışmasına ve fazla mesai yapmasına izin verilmediği, 20 gün yerine 26 gün ücretli izin kullanma hakkına sahip olduğu belirtildi.


DİĞER HABERLER