Çalışan ebeveynler, çocukları için çocuk bakıcısı hizmeti alabilirCuma, 27 Kasım 2020

Çalışan ebeveynler, çocukları için çocuk bakıcısı hizmeti alabilir	Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından verilen bilgiye göre, işsiz ebeveynler ve çocuğun birinci veya ikinci yılından sonra işine dönmek isteyen ebeveynler, çocukları için çocuk bakıcısı başvurusunda bulunabilir. İstihdam Ajansının İstihdam Edilen Ebeveynler Programını uygulama süresi 2023 yılına kadar uzatıldı. Bu amaçla ek olarak 15 milyon leva tahsis edildi. Bu hizmetten şu ana kadar 5429 aile yararlandı veya halihazırda yararlanıyor.

Bir çocuk bakıcısı 18 aya kadar süreyle görevlendirilebilir ve aileler çocuk bakıcısının, herhangi bir istihdam bürosuna kayıtlı bir yakını veya akrabası olmasını tercih edebilir. Bir kreşe veya anaokuluna kayıtlı olmayan 5 yaşın altındaki çocukların ebeveynleri günde 8 saate kadar çocuk bakıcısı hizmeti alabilir. Anaokuluna veya okula kayıtlı 12 yaşına kadar üç veya daha fazla çocuğu olan ebeveynler, 4 saate kadar çocuk bakıcısı hizmeti alabilir. Çocukların annesi veya babası işsiz ise, programa başvuruları onaylandıktan sonra dört ay içinde işe başlamaları gerekiyor.

Programın toplam bütçesi 65 milyon leva ve an itibarıyla çocuk bakıcısı sağlamak için yaklaşık 54 milyon leva tutarında sözleşmeler imzalandı. Proje, İnsan Kaynaklarının Gelişimi Operasyonel Program çerçevesinde finanse ediliyor.


DİĞER HABERLER