Çavuşoğlu-Zaharieva ortak basın toplantısıCuma, 31 Ocak 2020

Çavuşoğlu-Zaharieva ortak basın toplantısı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği içinde olumlu bir rol üstlendiğini belirterek, "Bulgaristan'ın özellikle Türkiye'ye yönelik tutumundan da memnuniyet duyuyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Bulgar mevkidaşı Ekaterina Zaharieva ile heyetler arası görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra Bulgaristan'dan gelen taziye ve dayanışma mesajları için teşekkürlerini iletti.

"Bulgaristan bizim için sadece komşu değil, müttefik ve dost bir ülke." diyen Çavuşoğlu, iki ülkenin birçok alandaki iş birliğinin örnek alınması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, iki ülkenin karşı karşıya olduğu zorluklar bulunduğunu, birlikte çalışarak bunların üstesinden geldiklerini belirterek, buna örnek olarak kaçak göçle mücadelede elde edilen başarıyı gösterdi.

İkili ticaretin arttığını ifade eden Çavuşoğlu, ticaretin dengeli olmasının sevindirici olduğunu, 10 milyar dolar hedefine ulaşabileceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, Türk firmaların Bulgaristan'daki yatırımlarını artırmasından memnun olduklarının altını çizerek, artışın Bulgaristan'a duyulan güven ve Bulgar yönetiminin verdiği destek sayesinde ortaya çıktığını dile getirdi.

Bulgaristan'da faaliyet gösteren Türk firmalarıyla görüştüğünü kaydeden Çavuşoğlu, "Yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlıyorlar. Yatırımların artması için teşvik edeceğiz." diye konuştu.

Turizmin önemine değinen Çavuşoğlu, vize kolaylıkları sağlanmasıyla çok daha fazla Türk vatandaşının Bulgaristan'a gideceğini düşündüğünü aktardı.

"Bulgaristan'ın AB'de Türkiye'ye yönelik tutumundan memnunuz"

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
"AB içinde Bulgaristan'ın oynadığı pozitif rolün farkındayız. Bulgaristan'ın özellikle Türkiye'ye yönelik tutumundan da memnuniyet duyuyoruz. 2018 yılında Bulgaristan'ın üstlendiği AB dönem başkanlığı bize göre en aktif dönem başkanlığıydı. En azından 18 yıldır benim hatırladığım dönem başkanlıkları arasında söyleyebilirim ki gerçekten Bulgaristan'ın objektif, yapıcı, dengeli yaklaşımı ve uluslararası platformda objektif tutum sergilemesi, Sayın Başbakan'ın da açık sözlü olması sebebiyle biz Bulgaristan'ın bu rolünü destekliyoruz."

Çavuşoğlu, iki ülkenin enerji iş birliğini de devam ettireceğine vurgu yaparak, "Enerji güvenliği konusunda bir merkez olduk. İş birliğimizi artıracağız." ifadesini kullandı.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Türkiye ile Bulgaristan arasında dostluk ve kalıcı bir iş birliği yaşandığını söyledi.

İki ülke arasında dostluk ve kalıcı bir iş birliği yaşandığına değinen Zaharieva, "Bu dostluk ve ortaklığın kapsam olarak gittikçe genişlemesinden dolayı büyük memnuniyet duyuyorum. İlişkilerimiz iyi komşuluk, karşılıklı güven ve saygıya dayanır. Devam edeceğine de yürekten inanıyorum. Türkiye, NATO'da müttefikimiz, komşumuz, en önemli ekonomi ortaklarımızdan biridir." dedi.

Türkiye'nin yasa dışı göç ve terörle mücadele alanlarında da çok önemli bir ortak olduğunun altını çizen Zaharieva, bugünkü ikili görüşmelerde bu ortaklık ve iş birliğine ilave hedefler konulduğunu anlattı.

Ekonomi, enerji ve turizmde iş birliği

Mevcut gümrük kapılarının genişletilmesi için ikili iş birliğinin sürdürüleceğine işaret eden Zaharieva, "Sınırda trafik potansiyelini artırmak ekonomik iş birliğimizi artırmak demektir." diye konuştu.

Enerji alanında iki ülkenin önemli ortak olduğunu ifade eden Zaharieva, "Balkan Akımı olarak adlandırdığımız TürkAkım'ın ikinci borusunun inşaatıyla iş birliğimiz daha da artacak. Güney Gaz Koridoru'nun bir parçası olan Türkiye aynı zamanda kaynakların çeşitlendirilmesi açısından önemli bir rol oynuyor." şeklinde konuştu.

Zaharieva, iki ülke arasında turizm alanındaki ilişkilere de değinerek, "Geçen yıl hem Türkiye'den Bulgaristan'a gelen, hem de Bulgaristan'dan Türkiye'ye giden turistlerin sayısında belirgin bir artış görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki durumu da gözden geçirdiklerini dile getiren Zaharieva, "Bakan Çavuşoğlu ile bu bunalımların tek çözüm yolunun masa başında mümkün olabileceğinde mutabık kaldık. Hem Suriye'de hem de Libya'da siyasi diyalog ve süreçlerin başlatılması şarttır." ifadelerini kullandı.

Zaharieva, Elazığ depreminde hayatını kaybeden ve yaralananlar için büyük üzüntü duyduğunu, Türkiye ile bu konuda dayanışma içinde bulunduklarını vurgulayarak Bulgaristan'ın ihtiyaç durumunda, iyi, dost ve komşu ülke olarak yardıma hazır olduğunu aktardı.

Olabilecek en yakın zamanda hükümetler arasında karma oturum düzenlenmesi konusunda Çavuşoğlu ile mutabık kaldıklarını ifade eden Zaharieva, bu konuda yetkililerin gerekli koordinasyon ve hazırlığı yapacağını söyledi.

Türk bayrağının yırtılmasına Bakan Zaharieva'dan tepki

Avrupa Parlamentosunda Türk bayrağının yırtılması olayına Bakan Çavuşoğlu'nun gösterdiği tepkiye katılan Ekaterina Zaharieva, "Ulusal sembollerin kötülenmesi ve aşağılanması kesinlikle kabul edilemez." dedi.

Dün Sofya'da Auschwitz Toplama Kampı mahkumlarının kurtarılmasının 75. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen bir etkinlikte, yükselen aşırı milliyetçi hareketleri eleştirdiklerini hatırlatan Zaharieva, "Farklı dinlere, farklı uyruklara karşı kin, nefret ve ayrımcılık hareketlerini eleştirdik. Bu konuda siyasetçilerin kuru beyanları artık kesinlikle yeterli değil. Irkçılık ve nefrete karşı güç birliği yapmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu Başbakan Borisov ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bulgaristan'a düzenlediği ziyarette Başbakan Boyko Borisov ile bir araya geldi.

Basına kapalı görüşmeden sonra Bulgaristan Başbakanlığı Basın Merkezi açıklama yayımladı. Açıklamada, her iki tarafın ikili ilişkilerdeki yoğun diyalogdan dolayı karşılıklı memnuniyeti dile getirdiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Borisov, "Davos'ta Sayın Çavuşoğlu ile yaptığımız görüşmeden sonra kendisi ile burada buluşuyor olmamız, ayrıca İstanbul'da TürkAkım projesinin açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmemiz, ülkelerimiz arasındaki olumlu ilişki atmosferini pekiştirmiştir." ifadesini kullandı.

Türkiye ile sağlam ve istikrarlı ikili ilişkilerin dış siyasetlerinin önemli bir parçasını oluşturduğuna işaret eden Borisov, Türkiye'nin Bulgaristan için komşu ve NATO müttefiki olmanın yanı sıra AB çerçevesinde, düzensiz göçte, terörle mücadelede, enerji kaynakların temini, enerji güvenliği altyapısı, ticaret ve tarım alanında önemli bir ortak olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin AB ile göç alanında varılan mutabakatın uygulamasında gösterdiği gayretlerine büyük önem verdiklerini kaydeden Borisov, "Bu alandaki mükemmel iş birliğimizin en belirgin kanıtı olarak Bulgaristan'ın sınırındaki göç baskısının sıfıra inmesini görüyoruz." ifadesini kullandı.

Borisov, çok sayıda Suriyeliyi barındırmasının Türkiye'ye büyük yük getirdiğini, Türkiye'nin çabalarını takdir ettiklerini belirtti.

İki ülkenin doğal gaz aktarım sistemlerinin bağlanmasının önemine değinen Borisov, bunun doğal gaz temin kaynaklarının çeşitlendirilmesine fayda sağlayacağını aktardı.

Çavuşoğlu da Borisov ile görüşmesine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'la verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Ekonomik ve ticari alanda iş birliğimizi daha da ilerletecek adımları ele aldık. Bulgaristan'la birlikte yapacağımız çok iş var." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Ulusal Meclis Başkanı ile görüştü

Çavuşoğlu, Sofya'daki temasları kapsamında ayrıca Bulgaristan Ulusal Meclis Başkanı Sveta Karayençeva ile görüştü.

Çavuşoğlu, Karayençeva ile görüşmesiyle ilgili, "Meclislerimiz arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi için atılacak adımları ele aldık. Türkiye-Bulgaristan-Romanya Parlamentoları Dışişleri Komisyonları Üçlü Toplantısı'nın ikincisini önümüzdeki aylarda ülkemizde düzenlemek istiyoruz." mesajını paylaştı.


DİĞER HABERLER