Çiftçilere yönelik yakıt desteği uygulaması değişecekCuma, 26 Şubat 2016

Çiftçilere yönelik yakıt desteği uygulaması değişecekMaliye Bakanı Vladislav Goranov, "Bundan böyle çiftçilere yakıt kuponu verilmeyecek. Onun yerine tarımsal faaliyette kullanılan akaryakıt üzerinden daha düşük özel tüketim vergisi alınarak, çiftçilere destek yapılacak", diye bildirdi.

Goranov, " Gümrükler Ajansı, yakıt kuponunu ödemesi yerine tarımsal faaliyette kullanılan akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisi ile akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisi tutarları arasındaki farkı karşılayacak. Fakat bu destek akaryakıtların kullanımının titiz bir denetime tabi tutulması sonucunda ödenecek. Denetimler, Devlet Tarım Fonu ve Tarım ve Gıda Bakanlığı'na bağlı müdürlükler tarafından şeffaf kriterler dikkate alınarak yapılacak", diye vurguladı.

Goranov, çiftçilerin 2016 yılı bütçesinde öngörülen devlet desteğinin tam miktarını alabilmeleri için Avrupa Komisyonu'nun yeni destek programını onaylaması gerektiğini bildirdi. Bakan, "Eğer Avrupa Komisyonu programın AB devlet destek kurallarına uyduğuna karar verirse, yeni bir bildirimde bulunmamız gerekmeyecek" dedi.


DİĞER HABERLER