Çiftlik sahipleri protestoya hazırlanıyorPerşembe, 23 Şubat 2017

Çiftlik sahipleri protestoya hazırlanıyor Filibe Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen AGRA Tarım Fuarı'nın açılışını yaptıktan sonra Tarım ve Gıda Bakanı Prof. Dr. Hristo Bozukov ile görüşen çiftlik sahipleri, doğrudan destekleme ödemelerinin geciktirilmesinden dolayı ülke çapında protesto eylemleri için hazırlık yaptıklarına dair uyardılar.

Tarım üreticileri, Filibe'ye gelmek için birden bire organize edildiklerini, ancak tüm branş örgütleri ile hareketlerini koordine ettiklerini söylediler. Onlar, doğrudan destekleme ödemelerinin geciktirilmesinin birçokları için kötü sonuçlar doğurduğuna vurgu yaparak, bu yüzden bunu protesto etmek amacıyla yolları trafiğe kapatmaya hazır olduklarına dair uyardılar. Çiftlik sahipleri, hangi alt tarım sektörlerinde çalışanların ödemelerin geciktirilmesinden dolayı kötü etkilendiğini de açıkladılar.

Bakan Bozukov, "Protesto tehdidi değil, tebrik beklerdim" diye karşılık verdi. Bakan, ekibinin gerçekleştirdiği denetimde Bakanlık'ta kırsal kesimlerin kalkınması, denetim ve doğrudan destekleme ödemelerine ilişkin müdürlüklerde sorunlar tespit edildiğine vurgu yaptı.

Bakan, "Bizler geçici hükümet olarak göreve başlamadan 3-4 ay önce idare kurumlarının devlet sübvansiyonları ve ödemelere ilişkin tüm prosedürleri durdurduğu ortaya çıktı. Ödemelerin en az gecikmeyle yapılması için elden gelen herşey yapıldı" dedi. Prof. Dr. Bozukov, ödemeler için gerekli kaynakların sağlandığına kanaat getirdi.


DİĞER HABERLER