Çin, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine projeler için yaklaşık 3 milyar dolar sağlayacakPazartesi, 27 Kasım 2017

Çin, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine projeler için yaklaşık 3 milyar dolar sağlayacakBaşbakan Boyko Borisov, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılan Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve Çin'in devlet ve hükümet başkanlarının altıncı zirve toplantısına katıldı. Bulgar hükümet heyetinin başında bulunan Borisov, Macar mevkidaşı Viktor Orban tarafından karşılandı.

Zirve toplantısı "16 + 1" İnisiyatifi kapsamında yapılıyor. İnisiyatifin amacı katılımcı ülkeler arasındaki ticaret ve ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesi ve ikili ve çok taraflı ortaklıkların teşvik edilmesidir. Bulgaristan Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı ve Çin Kalite Kontrol, Denetim ve Karantina Genel İdaresi arasında Tarım Alanında İşbirliği Protokolü imzalanması öngörülüyor.

Zirvede konuşan dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin Başbakanı Lee Kucyan, "Merkez ve Doğu Avurpa'da gerçekleştirilecek projeler için Çin, yaklaşık 3 milyar dolar sağlayacak" diye duyurdu.

Çin Başbakanı, "Bugün resmi olarak duyurulacak Çin-ASEAN Bankalararası Birliği ve Orta Avrupa Girişimi'nin himayesi altında Çin Kalkınma Bankası, mali yapının geliştirilmesi için 2 milyar avro eşdeğerinde 2,39 milyar dolar sağlayacak. Çin - Orta Avrupa Girişimi Yatırım İşbirliği Fonu'nun ikinci aşamasına 1 milyar dolarlık sermaye ile başlayacak ve bu fonların büyük bir kısmı Orta Avrupa Girişimi'ne katılan ülkelere yönelik yatırımlar için harcanacaktır" diye açıkladı.

Borisov, "Çin hükümetinin, somut projelerin gerçekleştirilmesine yol açacak aktif işbirliği ve ikili çıkarları yansıtacak pragmatik bir yaklaşım sergileyeceğine güveniyoruz" diye vurguladı. Başbakan, bu çıkarların başlıca Hemus Otobanı, Karadeniz Otobanı ve Rusçuk-Varna demiryolu hattının inşası ile ilgili olduğunu belirtti.

Diğer işbirliği imkanları enerji, tarım, endüstriyel alanlar, elektronik ticaret, yenilikler ve tıp alanına yöneliktir.

Borisov'un ifadelerine göre bu alanlarda proje gerçekleştirilmesi yeni iş pozisyonları açılmasına, yaşam standardının yükseltilmesine ve ekonomik büyümeye yeni bir ivme kazandırılmasına yol açacak.

Bulgaristan hükümeti, her iki taraf için açıkça tanımlanmış ve karşılıklı yarar sağlayan koşullar altında aktif işbirliği yapmaya hazır durumdadır.

Borisov, "Kamu-özel ortaklıkları gibi yeni ve esnek yaklaşımlara başvurarak, artık eskimiş olan devlet güvencesi ile kredi ödeme planının dışına çıkılmasına ihtiyaç var" diye vurguladı.

Borisov, 2012 yılında Çin ve Merkez ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında düzenli görüşme yapılmasına ilişkin mekanizmanın başlatılmasından sonra Çinli şirketlerin bu bölgeye yönelik altyapı alanında yatırımlarını artırdığını belirtti.

Başbakan, "Uluslararası bir teşkilat olmaksızın"16 + 1" İnisiyatifi kapsamında gerçekleştirilen forum istikrar, iyi niyetlilik, işbirliği, ortak yaklaşımlar ve çözümler aramaya dair güçlü sinyaller veriyor. İnisiyatifi kapsamında yapılan görüşmeler ve kabul edilen belgeler, açıklılık, herkese eşit muamele ve karşılıklı yarar gibi AB'nin değerleri ve ilkelerine uymaktadır" diye vurguladı.

Borisov'un ifadelerine göre bu inisyatif Avrupa ve Çin'in yanı sıra AB ve Çin arasındaki işbirliğine katkı sağlıyor ve Bulgaristan bu yönde gelecekte de çalışmaya devam edecektir.

Bugün İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesinde yer verilen Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve Çin'in devlet ve hükümet başkanlarının altıncı zirve toplantısının analizinde "Çin Doğu Avrupa'yı baştan çıkarıyor ve AB kurallarını yıkıyor" şeklinde yorumlandı. Atıfta bulunulan adı verilmeyen diplomatlara göre Pekin, daha yoksul olan Doğu Avrupa ülkelerinin sınırsız olan Çin'in finansal kaynaklarıyla büyük altyapı projeleri gerçekleştirme coşkusundan yararlanabilir.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER