Çinli elektrikli otobüs üreticisi Alfa Bus, Bulgaristan'a yatırım yapmak istiyorCumartesi, 31 Ağustos 2019

Çinli elektrikli otobüs üreticisi Alfa Bus, Bulgaristan'a yatırım yapmak istiyorAvrupa Birliği (AB) sertifikalı ilk Çinli elektrikli otobüs üreticisi ve tüm bileşenleri için AB sertifikası alan tek üretici Alfa Bus Şirketi'nin temsilcileri, Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov'un daveti üzerine Bulgaristan'ı ziyarette bulunuyor. İki taraf, işbirliği olanaklarını, potansiyel yatırımları ve devletten kurumsal desteği ayrıntılı olarak konuştular. Bakan Karanikolov ile yapılan görüşmede Alfa Bus Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Lıçezar Borisov hazır bulundular.

Görüşme sırasında Çinli üreticinin, Bulgaristan pazarını araştırdığı ve hem ülkemizde hem de AB ülkelerinde pazar boşluğu bulacak sadece otobüs montajı için değil aynı zamanda otobüs bataryaları üretecek bir fabrika kurmak istediği anlaşıldı.

Bakan Karanikolov, Bulgaristan'ın bölgedeki kredi notu derecelendirmesinde rakip olmadığına dikkat çekerek, Bulgaristan'da iş yapma ortamının makroekonomik göstergelerini ana hatlarıyla açıkladı. Bakan Yardımcısı Borisov, ülkemizin yakında Avrupa genelinde finansal istikrarda ilk sırada olacağını söyledi. Ekonomi Bakanlığı ekibi, gelecekte verimli işbirliği geliştirilmesi yönünde tam destek vermeyi ve temaslarda bulunmayı taahhüt etti.

Şirket, 2002 yılında ilk elektrikli otobüsünü geliştiren, Çin'in en eski otobüs üreticilerinden biridir. Şirketler, aküler ve elektrik motorları gibi elektrikli otobüsler için kilit parçalara yönelik araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) ve üretim faaliyetleri geliştirmektedir. Alfa Bus, lityum-manganez piller üretmek için geliştirilmiş Japon teknolojisi kullanıyor. Fikri mülkiyet hakları kendisine ait yedek parça üretimi için teknolojilere sahiptir. Alfa Bus, Avrupa pazarına erken giren üreticilerden biridir. 2012 yılında, şirket elektrikli otobüs için ilk AB tip onay sertifikası aldı. 2017 yılında bir İtalyan ortağı ile İtalya'da ortak şirket kurdu. Alfa Bus elektrikli otobüsleri İspanya, Polonya ve diğer ülkelerde yavaş yavaş pazara giriyor.


DİĞER HABERLER