Çinli nükleer enerji uzmanları, Belene Nükleer Enerji Santrali sahasını ziyaret ettilerSalı, 28 Ağustos 2018

Çinli nükleer enerji uzmanları, Belene Nükleer Enerji Santrali sahasını ziyaret ettilerÇin Ulusal Enerji Yönetimi (NEA) temsilcileri, tedarik edilen teknik donanımı yerinde görmek için Belene Nükleer Enerji Santrali sahasını ziyaret ettiler. Bulgaristan'a çalışma ziyaretinde bulunan heyette Çin Ulusal Nükleer Enerji Şirketi (CNNC), Çin Nükleer Enerji Şirketi (CGN) ve Çin'in Devlet Nükleer Enerji Teknoloji Kurumu (SNPTC) temsilcileri de yer alıyor.

Çin heyetinin Bulgaristan ziyareti, bu yıl Temmuz ayında Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Bulgaristan'a resmi ziyareti sırasında Enerji Bakanlığı ve Çin Ulusal Enerji Yönetimi arasında imzalanan Nükleer Enerjinin Barışçıl Kullanımına İlişkin Mutabakat Zaptı'nın uygulanmasına yönelik ilk girişimlerden biridir.

Mutabakat zaptı, düzenleyici çerçeve, ülke programları ve uygulamaları, lisanslama prosedürleri, ortak seminerlere, konferanslara ve çalışma gruplarına katılım, uzman değişimi ve başka konular hakkında bilgi alışverişini teşvik ederek ortaklığı güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Konuklar, Ulusal Elektrik Şirketi İcra Müdürü Petır İliev tarafından karşılandı. Nükleer Enerji Santrali sahasına ziyaret eden heyete İliev, Atomstroyexport Şirketi tarafından teslim edilen teknik donanımın saklanmasına yönelik alınan tedbirler hakkında bilgi verdi.

2500 dekar alanı kaplayan santral sahasında santralin devreye sokulması için gerekli çalışma odaları hazırlandı. Gerekli yollar, tren hattı, liman ve beton kavşağı da inşa edildi. Sadece reaktör bölümü ve türbin salonun inşa edilmesi kaldı.


DİĞER HABERLER