Çiren Doğal Gaz Depolama Tesisinin genişletilmesine ilişkin proje başlıyorCuma, 20 Ocak 2023

Çiren Doğal Gaz Depolama Tesisinin genişletilmesine ilişkin proje başlıyor

BNR’nin haberine göre, Bulgartransgaz Şirketi ve seçilen yüklenici arasında bugün bir sözleşme imzalanmasının ardından Çiren Doğal Gaz Depolama Tesisinin genişletilmesine ilişkin proje başlıyor.

Bulgartransgaz Şirketi İcra Müdürü Vladimir Malinov, tesisin genişletilmesine duyulan ihtiyacın daha 2010 yılında dile getirildiğini hatırlattı.

Deponun genişletilmesiyle kapasitesi ikiye katlanarak 1 milyar metreküp olacak. Şu anda günde 3,5-4 milyon metreküp civarında olan çıkarma ve enjeksiyon kapasitesi 8-10 milyon metreküpe çıkacak. Malinov, geçen yüzyılın 70'li ve 80'li yıllarından tüm Rus menşeli tesis teçhizatının Amerikan teçhizatıyla değiştirileceğini de sözlerine ekledi. Kompresör istasyonunun sahibi Amerikan şirketi Solar Turbine olacak ve ayrıca "Honeywell" ve "Emerson" şirketlerinden alınacak katma değer vergisi (KDV) hariç 298 milyon leva değerinde ekipman kullanılacak.

Üç bölüme bölünmüş projenin değeri yaklaşık 600 milyon leva olup, proje süresi ise 2 yıldır. İlk bölümde kapasite genişletilecek, ikincisinde on enjeksiyon kuyusu ve üç gözlem kuyusu inşa edilecek, üçüncüsünde ise Çiren Doğal Gaz Depolama Tesisinden Kozloduy'un Butan köyüne uzanan bir gaz boru hattı inşa edilecek. Boru hattı burada ulusal gaz iletim şebekesine bağlanacak. İkinci bölüm için seçilen yüklenici ile sözleşme henüz imzalanmadı, üçüncü bölüm için ise kamu ihalesi ilan edilecek.

Projenin yüklenicisi, Polonyalı Techmadex Şirketi, "Glavbolgarstroy" ve yan kuruluşu "Glavbolgarstoy International" şirketleri ile Protracing Şirketi tarafından oluşturulan “Tech Energy Expansion" adlı kuruluştur.

Bulgartransgaz Şirketi İcra Müdürü, ayrıca Kuzey Makedonya ve Yunanistan'ın depoyu kullanmakla ilgilendiklerini açıkladı.

550 milyon metreküp olan depolama kapasitesinin 453 milyon metreküpünün havaların ısınması nedeniyle dolu olduğunu belirten Malinov, 25 Aralık'tan bu yana oradan hiçbir miktar çekilmediğini doğruladı.

Foto: www.bulgartransgaz.bg


DİĞER HABERLER