Çocuk evlat edinenlerin annelik izni kullanımında yeni kurallarÇarşamba, 27 Aralık 2017

Çocuk evlat edinenlerin annelik izni kullanımında yeni kurallarÇalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çocuk evlat edinenlerin annelik izni kullanmasına ilişkin yeni kurallar uygulanmasını öneriyor. Evlat edinen kadınlar, bir yıl izin kullanacaklar ve 1- 2 yaş arasındaki çocuklar için de çocuk parası alacaklar.

Konuyla ilgili BTV'ye konuşan Evlat Edinilenler ve Evlat Edinenler Derneği'nin bir üyesi olan Petya Vekova, "Toplumsal ve kurumsal baskı hissetmezse, Bakanlığın acil sorunların çözümüne yönelik adımlar atmaya gönülsüz olduğu aşikar" dedi.

Bakanlık, çocuk evlat edinenlere ayrımcılık uygulandığı yönündeki Meclis Ayrımcılıktan Koruma Komisyonu kararına itiraz etse de, bu karara uyduğu değişiklikler önerisinde bulundu.

Yönetmelik değişikliklerine göre 5 yaş altında çocuk evlat edinen herkesin 1 yıllık izin kullanma ve annelerin aldığı çocuk parası miktarının yüzde 90'ını alma hakkı olacaktır.

Şimdi mesela 1 yaş 10 aylık bir bebek evlat edindiğinde 2 yaşına kadar annelik izni kullanma hakkı var veya sadece 2 ay söz konusudur, üstelik ödenen ücret düşük miktardadır.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İş Hukuku, Sosyal Güvenlik ve Çalışma Koşulları Şube Müdürü Petya Malakova, "Bu değişiklikleri önerirken dikkat ettiğimiz hususlar mali açıdan değil, çocuk haklarının eşitlendirilmesi gibi ilkeler açısındandır" diye belirtti.

Çocuk evlat edinenlerin düşük ücretli bir yıllık annelik izni kullanma hakkı olacaktır. Şu anda ancak 2 yaşından küçük çocuk evlat edinenler, 340 leva annelik izni ücreti alıyorlar. 5 yaşından büyük çocuk evlat edinenlerin annelik izni ücreti alma hakkı yoktur.

Evlat Edinilenler ve Evlat Edinenler Derneği'nin avukatlığını yapan Milena Stoyanova, "Tüm bu anneler, sigorta prim tutarlarını düzenli olarak ödemişlerdir ve devlet onları çocuk doğurmayıp da evlat edindikleri için cezalandıramaz" diye yorum yaptı.

Önerilen değişiklikler kamuoyu tartışmasına açıldı.

Değişiklikler 1 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu değişiklerle üvey çocuğu olan kişilerin de izin kullanma ve çocuk parası alma hakları düzenlenecek. Evlat edinenler annelik izin günlerini kullanmadıkları takdirde biyolojik ebeveynlerde olduğu gibi kendilerine düşen tazminat miktarının yüzde 50'sini alacaklar.


DİĞER HABERLER