Çocukları anaokuluna kabul edilmeyen ebeveynlere 600 bin levadan fazla tazminatCuma, 29 Temmuz 2022

Çocukları anaokuluna kabul edilmeyen ebeveynlere 600 bin levadan fazla tazminat

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, hükümet, anaokuluna kabul edilmeyen çocukların ebeveynlerine tazminat ödemek için 608 729  leva kaynak tahsis edilmesini onayladı. Bu kaynaktan Sofya Büyükşehir Belediyesinin bütçesine 604 637 leva, Plovdiv (Filibe) Büyükşehir Belediyesinin bütçesine ise 4 092 leva aktarılacak.

Açıklamada, ebeveynlere çocuklarının yetiştirilmesi ve eğitimi için Mayıs-Haziran 2022 döneminde yapılan harcamalar için fon sağlandığı belirtildi. Başkentte yılın başında 820 çocuğun ebeveynleri bu tazminata hak kazanırken mart ve nisan aylarında bu sayı 833'e, mayıs ve haziran aylarında ise 848’e yükseldi. Plovdiv’de 7 çocuk için tazminat ödenecek.

Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanunu'na göre, yer yetersizliği nedeniyle okul yılı için anaokuluna kabul edilmeyen çocukların ebeveynlerinin çocuğun 3 yaşından itibaren birinci sınıfa başlayana kadarki süre için tazminat alma hakkı olduğuna dikkat çekildi.

Kabine ayrıca 2022 yılında yer yetersizliği nedeniyle kreşlere kabul edilmeyen çocukların ebeveynlerine tazminat ödemenin usul ve esaslarını belirleyen kararname de kabul etti. Aylık tazminat miktarı 372 leva olup, belediye anaokullarındaki aylık ortalama çocuk bakım maliyetine tekabül eder.


DİĞER HABERLER