Çorlu ve Kırcaali Arasında "Kardeşlik" Bağları GüçlendiÇarşamba, 06 Temmuz 2022

Çorlu ve Kırcaali Arasında

Çorlu Belediyesi ve Kırcaali Belediyesi arasında kardeşlik ve dostluk bağlarını güçlendirmek, iki ülke arasında iş birliğini artırmak amacıyla gerçekleştirilen tören ile “kardeş şehir” protokolü imzalandı.

Çorlu Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleşen protokol imza törenine Bulgaristan Edirne Konsolosu Roberto İvanov, Bulgaristan Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali Belediye Meclis Başkanı ve üyeleri, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Çorlu Belediye Meclis Üyeleri, belediye bürokratları katıldı. Törende sırayla Bulgaristan Edirne Konsolosu Roberto İvanov, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt konuşmalarını gerçekleştirdi.

Başkan Sarıkurt Misafirleri Bulgarca Selamladı

Törende yaptığı konuşmasına misafirleri Bulgarca selamlayarak başlayan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Kırcaali Belediyesi ile iş birliği ve gönül birliği içerisinde olmaktan onur duyduğunu belirtti. Başkan Sarıkurt konuşmasının devamında şunları söyledi: “Her daim Balkan ülkesi komşumuz Bulgaristan ile iyi ilişkiler içerisinde olduk. Geçtiğimiz aylarda Çorlu ve Kırcaali halkı arasındaki ilişkileri güçlendirmek adına iş birliğimizi resmileştirmiştik. 31 Mart günü Kırcaali Belediye Meclis Salonunda protokolü imzalamıştık. Bugün de Çorlu Belediyemiz Meclis Salonunda imza töreni gerçekleştiriyoruz.

“Çorlu’muz İki Ülke Arasında Köprü Görevi Görüyor”

Trakya bölgesinde Bulgaristan göçmeni vatandaşlarımızın en kalabalık nüfusa sahip olduğu yer olan Çorlu’muz bugün hâlâ iki ülke arasında önemli bir köprü görevi görmektedir. Bizler yıllar içerisinde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde ve projelerde Bulgaristan’daki kardeş belediyelerimizle bir araya geldik. Bu dönemde çalıştığımız ve hayata geçirmeyi planladığımız Balkan Göç Anıtı ve restorasyon projemiz Balkan Kültür Evi, soydaşlarımızın mirasının ve hatıralarının kentimizde yaşatılması adına değer verdiğimiz projeler... Projelerimizi bir bir hayata geçireceğiz. Bugün ise Kırcaali Belediyesi ile kardeş belediye protokolü imzalayacağız.

“Çifte Vatandaşlarımız İçin Kolaylık Sağlanacak”

Çorlu Belediyesi ve Kırcaali Belediyesi’nin kardeş şehir olmasıyla Bulgaristan ve Türkiye arasındaki eğitim, kültür, sanat, sosyal ve ticari bağların artacağına inanıyorum. Bizler Kardeş Belediye protokolünü imzalayarak uluslararası iş birliğini geliştirmeyi, teşvik etmeyi ve kültür alışverişini artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca yine imza altına alacağımız ‘Elektronik İdari Hizmet İş Birliği’ sözleşmesi ile de çifte vatandaşlarımızın doğru ve güvenilir bilgiye daha hızlı ulaşabilmesini sağlayacağız.

“Dostluk Bağlarımız Güçlenecek”

Hem Çorlu hem de Kırcaali şehirlerinde yaşayan çifte vatandaşlarımız arasındaki elektronik idari hizmetler hakkında daha erişilebilir ve anlaşılabilir bir ortam oluşturmuş olacağız. İki ülkenin vatandaşları da karşılıklı olarak bu hizmetten yararlanabilecekler. Yerel idari hizmetleri geliştirmeyi amaçladığımız sözleşme ile de kamusal yaşamdaki iş birliğini destekleyecek ve kamu yararına yönelik politikalar uygulanması yönünde önemli bir adım atmış olacağız. Kırcaali Belediyemiz ve Kırcaali Belediye Başkanımız Sayın Hasan Azis ile birlikte daha pek çok projemizi hayata geçirecek ve dostluk bağlarımızı güçlendirecek çalışmalara imza atacağız.” şeklinde konuştu.

Başkan Sarıkurt Plaket Takdim Etti

Konuşmaların ardından imza törenine geçildi. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt kardeş şehir protokolünü imzaladı. İmzalar atıldıktan sonra Başkan Sarıkurt günün anısına Konsolos Ivanov’a, Başkan Azis’e ve Kırcaali meclis başkanına plaket takdim etti. Günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesiyle tören sona erdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER