Covid-19 aşısı olmak isteyenlerin sayısı artıyorSalı, 29 Aralık 2020

Covid-19 aşısı olmak isteyenlerin sayısı artıyorBulgaristan Ulusal Televizyonu'nun (BNT) sabah programına konuk olan Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, "Aşı olmak isteyenlerin sayısı artıyor" diye kaydetti.

Bakan, aşı olma isteğinin sebebini aşılar hakkında yeterli derecede bilginin mevcut olması gerçeğine bağladı.

Prof. Dr. Kostadinov'un ifadesine göre, ülkemize gelen ilk aşı dozları, Avrupa Birliği'nin (AB) gücünü göstermek için sembolik bir teslimattı.

Bakan, "Geniş kapsamlı aşı uygulaması ocak ayın ortasından daha erken başlamayacak" diye izah etti.

Aşılarla ilgili bir bilgilendirme kampanyası yapılacağına kanaat getiren Profesör, "Doktorlara ve kişilere daha fazla bilgi verecek bir mobil uygulama hazırlanıyor. Bu uygulamanın yıl sonuna kadar hazır olması gerekiyor" dedi.

Bulgaristan'a yapılacak bir sonraki aşı teslimatları ile ilgili olarak Bakan, gelecek teslimatlar ocak ayı başlarında beklendiğini ve hala kesin bir tarih olmadığını, ancak aşıların ülkedeki tüm bölge sağlık müfettişliklerine (RZİ) ulaştırılacaklarını açıkladı.

Vatandaşlara hangi aşının uygulanacağı konusunda Angelov, doktorların kendisine hangi aşının uygulanmasının en iyi olacağı konusunda hastalara tavsiyede bulunacaklarını vurguladı.

Bakan, "Benden, Bakanlıktan aşı dağıtıcısı olmamızı beklemeyin. Bizler, aşılamanın faydalarından bahsedeceğiz, vatandaşlara bilgi vermek zorunda olanlar aşıları üreten şirketler" diye dikkat çekti.

Aşı yapıldıktan sonra ne kadar sürede bağışıklık kazanıldığına ilişkin soru üzerine Prof. Angelov, buna cevap veremeyeceğini söyledi.

Halihazırda aşılanmış kişilerin kan plazması bağışlayıp bağışlayamayacağına ilişkin soru sorulduğunda Bakan, umudun immün plazma tedavisinde değil aşılarda olduğunu vurguladı.

Profesör, ülkemizde ilaç sıkıntısı olmadığını ve halkın makul davranmaya başlayarak ilaç stoklaması yapmayı bıraktığını vurguladı.

Angelov, hasta sayısının ve sağlık sistemi üzerindeki baskının da azalmasından dolayı uygulanan tedbirlerin olumlu etkisi olduğu konusunda kararlıydı.

Bakan, 2020'yi baskıya rağmen pes etmeyen doktorların çabaları ile hatırlayacağını vurguladı.

Böyle zor bir zamanda bakan olmaktan pişman olup olmadığı sorulan Angelov, görevinin geçici olduğunu ve doktorluktan vazgeçmeyeceğini söyledi.

Bakan, "Ne kadar çok insana yardım edebilirsem, o kadar memnun oluyorum" diye ifade etti.


DİĞER HABERLER