Covid-19 ilacı, evde tedavi edilen hastalara verilecekCuma, 08 Ekim 2021

Covid-19 ilacı, evde tedavi edilen hastalara verilecek

Bulgaristan Eczacılık Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Georgi Momekov, BNR’ye verdiği demeçte, “ABD'li ilaç şirketi Merck'in yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirdiği ilacın, evde tedavi edilen hastaları hedefleyen terapi için ilk seçenek olacak” diye açıklık getirdi. 

Bilim insanı, “Hastalar için harika bir çözüm olacak. Bu ilaç beklentileri karşılıyorsa ve Avrupa İlaç Ajansı, şirketin ilacın klinik çalışmalarından elde edilen verilerini beğenirse, bu evde tedavi edilen hastalığa neden olan virüse yönelik gerçek bir etiyolojik tedavi için ilk fırsat olacaktır. Şu anda evde olan hastalara yönelik ne yapacağımızı bile bilmiyoruz. Bu, kişilerin teşhisten sonra mümkün olan en kısa sürede hap almalarını sağlayacaktır” dedi.

Prof. Dr. Momekov, “Şimdiye kadar klinik çalışmalardan elde edilen veriler, hastaneye yatışlarda ve ölüm oranlarında bir azalma olduğunu gösteriyor” diye açıklık getirdi.

Profesör, “Yeni bir ilacın onaylanması genellikle uzun zaman alır, ancak şu anda salgın koşullarında daha hızlı oluyor” dedi.

Bilim insanı, “Aşılar, hastaneye yatışları ve ölümü önemli bir oranda önler – aşılı hastaların %80-90'ından fazlası hastaneye kaldırılmaz ve ölmez. İlacın şu anda hastaneye yatış ve ölümlerin yaklaşık %50'sini önlediği bilinmektedir” diye kaydetti.

Prof. Dr. Momekov, ülkemizdeki aşılama kampanyasının başarısızlığını propagandasının yapılmaması, insanlarla temasta bulunulmaması ve onlara önemli bilgilerin anlatılmamasıyla açıklıyor.


DİĞER HABERLER