Covid-19 önlemlerini ihlal edenler savcılığa verilecekSalı, 14 Eylül 2021

Covid-19 önlemlerini ihlal edenler savcılığa verilecek

Sağlık Bakanlığı, anti-salgın önlemlere uyulmaması nedeniyle denetimin güçlendirilmesini istiyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, birçok medya kuruluşunun, çoğunlukla gece kulüpleri ve hatta bazı belediye başkanları tarafından önlemlere uyulmadığını ve hatta açıkça karşı çıktıklarını gösteren röportajlar yayınladığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu tür yasa dışı davranışların doğrudan bir sonucu, enfekte olan ve ölen yurttaşların sayısındaki artıştır. Sadece son 24 saatte yeni enfeksiyon vaka sayısı 1998, ölü sayısı ise 139’dur. Aşı karşıtı propaganda ve yayılımı sınırlamak için fiziksel önlemlere uyulmaması sadece daha da kötü sonuçlara yol açabilir” denildi.

Sağlık Bakanlığı, bölge sağlık müfettişlikleri, İçişleri Bakanlığı, Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı ve belediye idarelerinin kontrol organlarının, salgın önleyici tedbirlere uyulup uyulmadığına yönelik kontrolü güçlendirmesini ve her ağır bir ihlal oluşturan vakalara ilişkin tespit tutanaklarının Ceza Kanununun 355. maddesine göre suç teşkil edip etmediğinin tespit edilmesi üzere Bölge Savcılığına gönderilmesini istiyor.

Hükümetin salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen herkes için tazminat programları hazırladı ve devlet bütçesinin güncellenmesinden sonra bunun için gerekli fonlara da sahip oluyor. Etkilenen kişi ve tüzel kişilerden herhangi biri ilgili bakanlığa başvuruda bulunabilir ve tazminat alabilir.


DİĞER HABERLER