Covid-19'a karşı mRNA aşısının dördüncü dozunun uygulanması başlıyorCuma, 24 Haziran 2022

Covid-19'a karşı mRNA aşısının dördüncü dozunun uygulanması başlıyor

Sağlık Bakanlığı, 18 yaş ve üzeri dileyen herkese Covid-19'a karşı mRNA aşısının dördüncü dozunun (ikinci takviye dozu) uygulanmasına ilişkin İmmünoprofilaksi Denetleme Uzmanlar Kurulu’nun tavsiyelerini onayladı. İkinci rapel doz, iki doz aşı ile aşı kursunu tamamlamış kişilerde ilk rapel dozdan en az 4 ay sonra verilebilir.

mRNA aşısının ikinci güçlendirici dozu, aşağıdaki 18 yaş ve üzeri insan kategorileri için şiddetle tavsiye edilir:

- Bağışıklığı baskılanmış;

- İmmünosupresif tedavi alan transplantasyon hastaları;

- Kronik diyaliz hastaları;

- Onkohematolojik hastalıkları olan hastalar;

- Yaşlılara uzun süreli bakım sağlayan sosyal kurumlardaki hizmet kullanıcıları ve personel;

- Covid-19 hastalarının tedavisinde yer alan tıp uzmanları;

- 65 yaş ve üstü yaşlılar.

Uzmanlar Kurulu’nun görüşü, Avrupa İlaç Ajansı ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin, risk altındaki bireylerin Covid-19'a karşı mRNA aşısının dördüncü dozunu (ikinci güçlendirici) almalarını sağlama tavsiyesiyle bağlantılıdır.

Covid-19'a karşı ikinci bir güçlendirici aşı, bölge sağlık müfettişliklerinin (RZİ) aşılama merkezlerinde, aile hekimliklerinde ve ayrıca hastane ve ayakta teşhis ve tedavi yapılan sağlık kuruluşlarında verilebilir.

27 Haziran’dan itibaren arzu eden kişilere ikinci takviye dozu uygulanması mümkün olacak ve aşı sertifikası da verilebilecek.  Bu sertifika birinci takviye dozu uygulanmasına ilişkin sertifikana benzer olup belirli bir süresi olmayacak.


DİĞER HABERLER