Covid-19’a karşı üçüncü bir rapel doz uygulaması yapılacakPerşembe, 23 Eylül 2021

Covid-19’a karşı üçüncü bir rapel doz uygulaması yapılacak

Ulusal Bulaşıcı ve Parazit Hastalıklar Merkezi Müdürü Prof. İva Hristova, BTV’ye verdiği demeçte, “Yakın zamanda ülkemizde koronavirüse (Covid-19) karşı üçüncü bir rapel doz uygulaması yapılacak. Böyle bir tavsiye olacak” diye kaydetti.

Prof. Hristova, çocukların koronavirüsü bulaştırmadığını, ancak enfekte olduğunu ve bir öğretmenin koronavirüsü tüm sınıfa bulaştırabileceğini açıkladı.

Ulusal Bulaşıcı ve Parazit Hastalıklar Merkezi Müdürü, “Bu nedenle yetişkinlerin aşılanması önemlidir” diye açıklık getirdi.

Prof. Hristova, “Fazla kilolu ve doğuştan hastalığı olan çocuklar risk altındadır” dedi.

Ulusal Bulaşıcı ve Parazit Hastalıklar Merkezi Müdürü, “Bir güçlendirici ile üçüncü bir aşı dozu arasında ayrım yapmamız gerekiyor. Rapel doz, ikinci iğneden 6 ay sonra verilir ve daha geniş bir hasta grubuna verilebilir. Bununla birlikte ek doz, iyi bir bağışıklık yanıtı vermeyen hastalara uygulanır” Diye kaydetti.

Bilim insanı, “Yakında salgında yeni bir plato dönemine gireceğimizi varsayıyor, yaklaşık 3 hafta önce böyle bir dönem vardı. Ama sonra vaka sayısı seviyelerinin yükseldiğini belirtti.

Prof. Hristova, “Bir şekilde koronavirüse alışmış olmamız, geçen kıştan farklı olarak bu kış başka grip virüslerinin olmasına yol açacak” dedi.


DİĞER HABERLER