Covid sertifikası şartına uymayanlara pazar gününe kadar para cezası verilmeyecekPerşembe, 21 Ekim 2021

Covid sertifikası şartına uymayanlara pazar gününe kadar para cezası verilmeyecek

Sağlık yetkilileri, birçok kapalı yeri ziyaret etmek için “yeşil pasaport” olarak da anılan Covid sertifikası şartının bugün yürürlüğe girmesiyle bağlantılı olarak birkaç gün ceza uygulanmayacağını duyurdu.

Bugün basına açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Stoyço Katsarov, “24 Ekim Pazar gününe kadar para cezası uygulanmayacak, sadece tavsiye kararı verilecek. Şimdiye kadar kesilen para cezaları yürürlükten kaldırılacak” diye kaydetti.

Ülkemizdeki sağlık otoritelerinin niyetleri, birkaç hafta içinde müşterilerle çalışan kamu kurum ve kuruluşlarında görevli memurlar için Covid sertifikasının zorunlu hale gelmesi ve ayrıca ilk dozdan sonra bir aşı sertifikası düzenlenmesi ve hastalığın geçirilip iyileştiğini gösteren belgenin geçerlilik süresinin uzatılmasıdır.

Kişinin Covid-19 hastalığını geçirip iyileştiğini gösteren belgenin geçerlilik süresi 6 aydan 12 aya çıkarılacak. Ancak uzatılan süre sadece Bulgaristan toprakları için geçerli olacak, bu sertifikaların altı ay geçerli olduğu diğer AB ülkelerine seyahatler için geçerli olmayacak.

Sağlık uzmanları, bugün daha sonra resmiyet kazanacak olan bu değişikliği destekliyor.

Salgınla mücadele tedbirlerine ilişkin kararname bugün yenilenecek. Belgeye aşı sertifikasının ilk doz aşı olduktan sonra geçerli olacağı da eklenecek.

Hastaların hızlı Covid-19 testi ile kayıt yaptırıldığı durumlarda 1 Aralık 2020 tarihinden sonra test yaptıran ancak böyle bir belge alma fırsatı bulamayanlar için Bilgi Hizmetleri Şirketi en geç bir sonraki haftaya kadar kişilerin hastalığı geçirip iyileştiğini gösteren sertifikalar çıkaracak.  

Antijen test sertifikaları, farklı bir QR kodu ve benzersiz bir koruma numarası ile diğer AB ülkelerinde çıkarılan bu tür sertifikalardan farklı olacak.

Dünden bu yana aşılama oranlarının artması nedeniyle insanların hemen sertifika sahibi olduğu tek dozluk Johnson ve Johnson aşısını tercih etmelerinden dolayı Sağlık Bakanlığı, diğer aşılardan herhangi birinin ilk dozu verildiğinde bir belge düzenlenmesine karar verdi. Bu belge ikinci doz uygulanana kadar bir ay süreyle sertifika olarak geçerli olacak.

İnsanların sertifikalı laboratuvarlarda yapabileceği ücretsiz Covid-19 testleri için test kitleri Bölge Sağlık Müfettişliği (RZİ) tarafından sağlanacak, ancak numune alımı için marjinal maliyet fiyatını belirleyen bir sözleşmeye bağlı olacak. Bu fiyat konusunda henüz anlaşmaya varılmadı.

Sağlık yetkilileri, devletin yeşil geçiş sertifikası şartının geçerli olduğu mağazalarda, restoranlarda ve diğer yerlerde çalışan aşılanmamış personel için yeterli antijen test kitleri sağlayacağına dair güvence verdi.

Foto: AA


DİĞER HABERLER