Cumhurbaşkanı Plevneliev'den Başmüftü'ye tebrik mesajıPerşembe, 28 Ocak 2016

Cumhurbaşkanı Plevneliev'den Başmüftü'ye tebrik mesajı   Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, yeniden Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü seçilen Dr. Mustafa Hacı'ya gönderdiği tebrik mektubunda şu ifadelere yer verdi: "Yeniden Başmüftü seçiminiz için tebriklerimi kabul buyurun. Bulgaristan'da Müslüman toplumu tarafından size verilen güven başarılarınızın tanınmasının ifadesinden başka sizi ülkedeki Müslümanların yararına ve ülkede farklı dinlerin mensupları arasında anlaşma ve karşılıklı saygının güçlendirilmesine yönelik çalışmalarınıza devam etmekle yükümlü kılıyor".

Cumhurbaşkanın ifadelerine göre kendileri her zaman Bulgaristan'da temel dinler arasında diyaloğun sürdürülmesi ve teşvik edilmesi için aktif olarak çalışmıştır.

Cumhurbaşkanı mektubunda, "Bu nedenle Ortodoks Hıristiyan olan Bulgarların geleneksel Paskalya ve Noel ayinlerine katıldığım gibi her yıl Sofya'daki sinagogda Yahudilerin Hanuka bayramında bir mum yakıyorum, düzenli olarak Müslümanların iftar yemeklerine ev sahipliği yapıyorum ve dinsel aidiyetleri fark etmeksizin tüm Bulgaristan vatandaşlarının dini bayramlarına katılıyorum" diyor.

Plevneliev'in ifadelerine göre bu saygı ifadesi olmakla birlikte hep beraber barış ve uyum içinde yaşama irademizin ve seçimimizin önemli bir doğrulanmasıdır.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev,"Bulgaristan vatandaşlarının etnik ve dini mensubiyeti fark etmeksizin anlaşma içinde onurlu bir şekilde bir arada yaşama modelinin hepimizin dürüst ve aktif çabalarına dayandığına derinden inanıyorum. İşte bu yüzden Bulgaristan'da dini topluluklar arasındaki güvenin güçlendirilmesi çabalarınıza devam edeceğiniz kanısındayım" diye belirterek, Başmüftünün yolunun açık olmasını diliyor.

24 Ocak 2016 tarihinde Milli Kültür Sarayı 1 Nolu Salonda gerçekleşen olağan Ulusal Müslüman Konferansında Dr. Hacı, oybirliğiyle yeniden Başmüftü seçildi. Bulgar Bilimler Akademisi (BAN) Başkanı Akademisyen Stefan Vodeniçarov, Kosovo Sofya Büyükelçisi Şpend Kallaba, Umman Sultanlığı Temsilcisi Ali Saeed Al Kathiri tebrik mektupları gönderdiler, Suudi Arabistan Krallığı Geçici Büyükelçisi Abdul Aziz Abdullah Aly-Matar ise bizzat kendisi tebriklerini sundu.

BAN Başkanı Akademisyen Stefan Vodeniçarov tebrik mektubunda şu ifadelere yer veriyor: "Yeniden Başmüftü seçiminiz için sizi kalben tebrik ediyorum. Kişisel ve profesyonel niteliklerinizle Bulgaristan'da farklı dinlerin mensupları arasında geleneksel iyi ilişkilerin korunmasından başka ülkede anlaşmanın korunmasının yanı sıra yakınlaşma ve dini hoşgörünün güçlendirilmesine yönelik çalışmaya devam edeceğinizden eminim".

Akademisyen Vodeniçarov'un ifadesine göre zorluklar yaşadığımız şu günlerde, krizler ve imtihanlarla dolu yıllarda merhamet, şefkat ve affetmek en büyük ihtiyaç duyduğumuz değerler arasındadır.

Akademisyen Vodeniçarov, BAN ile Başmüftülük arasındaki iyi ilişkilerin gelecekte de devam edeceği ümidini dile getiriyor.

Dr. Hacı, yeniden Başmüftü seçimi için yurt içinden ve yurt dışından tebrik mesajları almaya devam ediyor.


DİĞER HABERLER