Cumhurbaşkanı Radev, AB ülkelerinin, İsviçre ve Norveç'in büyükelçileriyle bir araya geldiÇarşamba, 27 Kasım 2019

Cumhurbaşkanı Radev, AB ülkelerinin, İsviçre ve Norveç'in büyükelçileriyle bir araya geldiCumhurbaşkanı Rumen Radev, bugün Cumhurbaşkanlığı konutunda Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, İsviçre ve Norveç'in Sofya büyükelçileriyle bir araya geldi. Radev, toplantıda yaptığı görüşmede şunları kaydetti: "Hukukun üstünlüğünü savunmak, Bulgaristan'daki kurumsal kültürün ayrılmaz bir parçası haline gelmeli".

Büyükelçiler, hukukun üstünlüğü, Bulgaristan yargısına ilişkin İşbirliği ve Doğrulama Mekanizmasının sonuçları, Bulgaristan'daki demografik krizin nedenleri, ülkemizin AB'nin geleceği konusundaki tartışmalara katılımı, AB'nin dış sınırlarında göç baskısının artması, AB'de güvenlik ve bölgesel güvenlik ile ilgili bir dizi soruyu ortaya attılar.

Radev, vatandaşların Bulgaristan yargı sisteminin çalışmalarında daha fazla şeffaflık beklentilerinin yanı sıra savcılığın yargı sistemindeki rolü, hesap verebilirliği ve yeri hakkındaki beklentilerini tam olarak karşılamak için anayasal değişiklikler konusunda kamuoyunda geniş çaplı bir tartışma başlatacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı, eylül ayında halka ve Ulusal Meclise yönelik yaptığı konuşmasında kamuoyunda tartışılmasından ve etki değerlendirilmesi yapılmasından kaçınılması için geçici maddeler ve nihai kullanım hükümleri yoluyla yasaların kökten değişimi uygulamasına bir son vererek, yasama sürecinin açıklığa kavuşturulmasına ilişkin önerilerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı, "Bulgaristan vatandaşları çok daha yüksek kalitede bir devlet yönetimi talep etmenin yanı sıra kamu fonlarını harcamada şeffaflık ve verimlilik talep etme konusunda gücünün ve sorumluluğunun farkında olup kurumlar üzerinde kontrol uygulamalıdırlar" dedi.

Onun ifadesine göre üst düzey yetkililerin karıştığı yolsuzlukla mücadelenin etkin olması, vatandaşların güvenliğinin arttırılması, sağlık ve eğitim sistemlerinde kaliteli değişikliklerin yapılması, Bulgaristan'daki olumsuz demografik eğilimlerin aşılması için vazgeçilmez önkoşullardır.

Radev, ülkemizin Avrupa'da ekonomik ve sosyal uyumun mümkün olmadığı Avrupa'daki bilimsel ve eğitim altyapısının dengeli bir şekilde dağıtılması için çalışacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı, AB'de ortak mücadele olarak Doğu Akdeniz ve Balkanlar'da göçmen sayısında yükselme eğilimine vurgu yaptı. Radev, bu konuda AB içinde ortak yaklaşım, AB'nin dış sınırındaki ülkeler için finansal destek ve Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı (Frontex) ekiplerinin zamanında destek vermeye hazır olması çağrısında bulundu.

Onun ifadesine göre, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifine yönelik sürekli destek, hem bölgesel güvenlik hem de istikrar ve AB'nin çıkarları içindir. Bulgaristan, AB'nin gelecekteki genişlemesinin, üyelik kriterlerinin gerçek bir şekilde yerine getirilmesine ve Balkanlar'da iyi komşuluk ilişkileri kurulmasında kararlı ilerlemeye dayanmasını bekliyor.

Toplantıda Londra'da yapılacak NATO Zirvesi, AB'de güvenliğin ve bölgesel güvenliğin yönleri, AB'nin geleceği hakkında tartışmalar ve başka konular ele alındı.


DİĞER HABERLER