Cumhurbaşkanı Radev, AGİT Seçim Gözlem Misyonu temsilcileriyle görüştüPerşembe, 23 Mart 2023

Cumhurbaşkanı Radev, AGİT Seçim Gözlem Misyonu temsilcileriyle görüştü

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, dün (22 Mart) Cumhurbaşkanlığı’nda Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, “Kurumların meşruiyetini güçlendirmek için erken milletvekili seçimlerine mümkün olduğu kadar çok vatandaşın katılması son derece önemlidir. Seçimlere katılım oranının yüksek olması, partilerin zorlukların üstesinden gelmek için sürdürülebilir çözümler ve stratejik uzun vadeli politikalar önerme becerisine bağlıdır” diye kaydetti.

Büro, 1 Mart'ta yaklaşan erken genel seçimler için bir gözlem misyon heyeti kurdu. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova da katıldı.

Toplantıda oy güvenliğinin sağlanması için alınan tedbirler ve seçim sürecinin organizasyonu ele alındı. Devlet Başkanı, yaklaşan parlamento seçimleri için de adil, şeffaf ve özgür seçim koşulları sağlamaya çalışan geçici hükümetin rolünün altını çizdi. Toplantıda ayrıca seçim sürecini aydınlatmanın bir yolu olarak, oy pusulalarının sayımı sırasındaki video gözetiminin altı çizildi.

Devlet Başkanı ayrıca sıradaki seçim kampanyasının toplumumuzun parti liderleri arasındaki çelişkilere dayalı değil, gerçek sorunlara yönelik olmasına ihtiyacı olduğuna da işaret etti. Siyasi güçlerin dikkatlerini yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşlarına çevirmesi gereği de vurgulandı.

Toplantıda Seçim Kanunu'ndaki değişiklikler konusunda vurgu yapıldı. Radev, halk temsilcileri tarafından geçersiz kılınan son değişikliklere yönelik vetosunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı’nın ifadesine göre, kanun değişiklikleri, geçersiz oy oranını önemli ölçüde azalttı, bölge seçim komisyonlarının tutanaklarındaki hataları ve oy satın alma gibi seçim sürecinin bir dizi eksikliğini şimdiye kadar başarılı bir şekilde gideren makineli oylamanın doğasını değiştirdi.


DİĞER HABERLER