Cumhurbaşkanı Radev, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metzola ile görüştüCuma, 02 Haziran 2023

Cumhurbaşkanı Radev, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metzola ile görüştü

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Moldova’da düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu (EPC) Zirvesi kapsamında Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Başkanı Roberta Metzola ile görüştü. Görüşme sırasında Bulgaristan Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği’nin Batı Balkanlar'ın Avrupa yolundaki ilerlemesini değerlendirmede AB değerlerini ve demokrasiyi desteklemedeki kilit rolü sorusunu gündeme getirdi. Radev'in ifadesine göre, AB üyeliğine aday olan ülkelerin AP dahil Avrupa kurumları tarafından hazırlanan belgelerin içeriğini değiştirmeye yönelik müdahale girişimleri kabul edilemez.

Cumhurbaşkanı, bu yılın mayıs ayı başında Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ne (RSM) girişi reddedilen Bulgar bir milletvekili için zamanında tepkisi ve kararlı desteği için AB’ye minnettarlığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Radev, bu eylemin Avrupa ilkelerine aykırı olduğunu ve bir AB kurumunun temsilcisine saygısızlık olduğunu vurguladı. Devlet Başkanı ayrıca bunun RSM'nin iyi komşuluk ilişkilerini ihlal ettiği münferit bir durum olmadığını belirtti.

RSM'deki duruma ilişkin özellikle endişe verici bir gelişme olarak Cumhurbaşkanı, devletin üst düzey temsilcilerinin, RSM topraklarına erişimi reddedilen politikacılar da dahil olmak üzere Bulgaristan vatandaşları için hazırlanan "kara listeler" hakkında kamuoyuna yaptığı açıklamaların altını çizdi. Radev’in ifadesine göre, bu yaklaşım, totaliter geçmişin aşılmaz mirasını göstermekte ve bunun üstesinden gelmek için ülkede köklü reformlara duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır.


DİĞER HABERLER