Cumhurbaşkanı Radev: Bir krizden çıkıp başka bir krize giriyoruzSalı, 28 Ocak 2020

Cumhurbaşkanı Radev: Bir krizden çıkıp başka bir krize giriyoruzCumhurbaşkanı Rumen Radev, görev süresinin üçüncü yılının dolması münasebetiyle düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada hükümeti politikasından dolayı sert bir şekilde eleştirdi ve devletin düştüğü kritik durumda görevinin ve ana önceliğinin hukukun üstünlüğünün korunması olarak kalacağını söyledi. Radev," Bugün farklı sektörlere tahsis edilen fon miktarının artmasına rağmen, Bulgaristan'ın neden AB yaşam standardı sıralamasının dibinde yer almaya devam ettiği ve aynı zamanda Doğu Avrupa'daki diğer ülkelerden de uzak durduğuna ilişkin sorular sık sık sorulmaktadır. Neden bir krizden çıkıp başka bir krize giriyoruz ve yoksulluk ve eşitsizlik derinleşmeye devam ediyor, neden Bulgaristan nüfusu erimeye devam ediyor ve en aktif yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının çoğu ülkeyi terk etmeye devam ediyor "diye hükümeti eleştirdi. Cumhurbaşkanı'nın ifadesine göre, bununla birlikte nasıl ekonomik ve sosyal modeller uygulanırsa uygulansın, politik çevrede ve yönetişim biçiminde en önemli değişiklik yapılmazsa, yaşam kalitesini artırma çabaları başarısızlığa mahkumdur.

Cumhurbaşkanı, asıl sorunların hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığının eksikliği, yolsuzluk ve suçların cezalandırılmaması, ifade özgürlüğünün engellenmesi, lobicililere hizmet eden mevzuat ve vatandaşların bu süreçten uzaklaştırılması olduğuna inanıyor. Radev," Yönetişimde şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluğun eksikliği, tek kişilik bütçe yönetimi, son yıllarda kurumların kurumsallaştırılmasını tolere ettik ve bu sorunlar derinleşti ve şimdi sonuçlarına katlanıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı, çabalarının ileride de seçim sürecine olan güveni geri kazanmayı hedefleyeceğini ve elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanma uygulanmasının tam olarak başlatılmasını talep edeceğini söyledi. Radev," Yargı bağımsızlığı, kurumlar arasında denge oluşturulmasını, vatandaşlık haklarının genişletilmesine yönelik Anayasal değişikliklere ilişkin tartışmalara devam edeceğim ve lobicilere hizmet eden mevzuatın önünde bir engel olarak yolsuzlukla mücadelemi sürdüreceğim" diye kaydetti. Cumhurbaşkanı, şeffaflık faktörü olarak e-devletin uygulanmasında, ulusal güvenliği arttırmakta, ordunun tam teşekküllü modernizasyonunda ısrar edeceğinin altını çizdi.

Radev,"Devlet Başkanı, sosyo-ekonomik alanda politikaları uygulamak için doğrudan araçlara sahip değildir. Bunlar hükümetin yönetim programına tabidir, ancak tartışılmasını ve çabaların birleştirilmesini gerektiren bir takım sorunlar vardır - demografik felaket ülkenin geleceği için ana risk teşkil eder ve bu, ülkenin geleceğini güvence altına alan ve gençlerin ülkede kalmasını sağlayacak kapsamlı bir politika geliştirilmesini gerektirmektedir" diye konuştu. Onun ifadesine göre, Bulgaristan'daki hükümet en değerli sermayesini-insanları geliştirememektedir.
Cumhurbaşkanı, Pernik krizi su sektöründe bir başarısızlıksa, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) araştırmasına göre 9. sınıf öğrencilerinin sonuçlarının eğitim üzerinde aynı etkiye sahip olduğuna inanıyor. Radev," Başarıya giden yolun pembe gözlüklerin çıkarılmasıyla başladığına inanıyorum, böylece başımız belaya girmeyecektir. Öncelikleri ve programları yeniden düşünmeliyiz, ancak tüm kararlarda gelecekteki başarımızın en önemli anahtarı insanlara yatırım yapmak olmalı" dedi. Cumhurbaşkanı, Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) oturumunda eğitim, çocuk sağlığı ve genç aileleri teşvik etme gibi kilit alanlarda yasal, örgütsel ve finansal mekanizmalar konusunda yasama ve yürütme organları arasında fikir birliği oluşturulmasını ve çözüm bulunması yönünde çabalayacağını duyurdu.

Onun ifadesine göre, eğitim stratejik bir ulusal öncelik haline gelmelidir. Radev,"Bakanlar Kurulu tarafından alınan önlemler doğru yönde, ancak onlar kapsam ve yenilik açısından yeterli değil" diye belirtti. Cumhurbaşkanı, "Çocuk sağlığı hizmetlerinde ekipman ve fon eksikliğinin üstesinden gelinmelidir - bu, hastalıkları önleme, çocuk doktorlarının becerilerini yükseltme ile olacak" dedi. Radev, ayrıca aile politikalarının demografik krizi aşmaya yönelik olması gerektiğini de kaydetti. Cumhurbaşkanı," Bazı ülkeler ücretsiz anaokulları, okulda ücretsiz yemek gibi önlemler getiriyor, ancak amaç gençlerin ülkemizde geleceği olduğunu görmelerine ve Bulgaristan'da kalmalarına yönelik kapsamlı bir politikaya sahip olmaktır, ancak o zaman demografik eğilimin üstesinden gelebiliriz" dedi.

Radev, Geşev'in eylemlerinin nedenlerini bilmiyor

Bir gazetecinin sorusu üzerine Cumhurbaşkanı, Başsavcı İvan Geşev'in pazartesi günü Anayasa Mahkemesi'nden Cumhurbaşkanı'nın dokunulmazlığının ne ölçüde olduğu, "devlete ihanet" ve "Anayasa'nın ihlali" kavramlarının açıklamasını talep etmesinin somut nedenleri hakkında hiçbir fikri olmadığını söyledi. Radev,"Geşev, nedenini izah etmeli" dedi.

Radev," Başsavcı'nın en besleyici ortama sahip olduğu yolsuzlukla mücadelede gayretle çalışmasını bekliyorum. Ayrıca yeni Başsavcı göreve başlarken asıl görevinin halkı, hükümeti, belli işadamları değil, yasayı ve kamu çıkarlarını savunduğuna ikna etmek olduğunu kendisine açıkça söylemiştim. Tüm kurumlarla bir görüşme yapacağımı söyledim" dedi ve Başsavcı ile yapıcı bir diyalog kuracağını da sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER