Cumhurbaşkanı Radev: Bulgaristan, Karadağ'ı Avrupa entegrasyonu yolunda desteklemeye devam edecekSalı, 16 Mayıs 2023

Cumhurbaşkanı Radev: Bulgaristan, Karadağ'ı Avrupa entegrasyonu yolunda desteklemeye devam edecek

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ülkemizi ziyaret eden Karadağ Parlamento Başkanı Daniela Djuroviç ile yaptığı görüşmede şunları kaydetti: “Karadağ, Batı Balkanlar'ın Avrupa perspektifinde kilit bir role sahip, bu nedenle Bulgaristan, tüm bölgeye örnek olarak ülkenin Avrupa Birliği'ne tam üyelik yolundaki çabalarını ve reformlarını desteklemeye devam edecektir.”

Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan görüşme sırasında ikili, derin kültürel ve tarihi bağlarla birleşmiş olan iki ülke arasındaki dostane ilişkileri ve aktif üst düzey siyasi diyaloğu vurguladı. Toplantıda dile getirilen ortak görüş, bunun karşılıklı çıkar alanlarında iş birliğini derinleştirmek için mükemmel bir temel olduğu yönündeydi. 2022'nin ilk on ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 106'lık bir büyüme kaydeden iki ülke arasındaki ticaret hacminde olumlu bir seyir görülüyor. Görüşmede sanayi üretimi, turizm, bilgi teknolojileri, güvenlik ve askeri eğitim ikili iş birliği için umut vaat eden alanlar olarak belirlendi.

Daniela Djuroviç, Bulgaristan'ın Karadağ'a AB yolunda sağladığı uzman ve siyasi destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı ve Karadağ Parlamentosu Başkanı, her iki ülkedeki siyasi süreçlerin hızı ne olursa olsun mükemmel kurumsal iş birliğinin devam etmesi gerektiği konusunda hemfikirdi.


DİĞER HABERLER