Cumhurbaşkanı Radev, Bulgaristan-Sırbistan doğal gaz bağlantı hattının Bulgaristan kesiminin inşaatı resmen başladıCuma, 03 Şubat 2023

Cumhurbaşkanı Radev, Bulgaristan-Sırbistan doğal gaz bağlantı hattının Bulgaristan kesiminin inşaatı resmen başladı

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan-Sırbistan sistemler arası gaz bağlantı hattının (IBS) Bulgaristan topraklarındaki bölümünün inşası için özel inşaat faaliyetlerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Sırbistan ile olan gaz bağlantısı, gelecek için bir taahhüt ve ülkelerimizin yalnızca ikili ilişkileri geliştirme değil, aynı zamanda dayanışma, karşılıklı güven ve desteğe, yenilikçi yaklaşımlara ve yeni teknolojilere dayalı ortak bir Avrupa geleceği vizyonunu ortaklaşa inşa etme iradesinin bir ifadesidir” diye kaydetti. Etkinliğe Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de katıldı. İki devlet başkanı, etkinlik çerçevesinde ikili ilişkilerin gündemindeki konuların ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede müteakip bağlantıların derinleştirilmesi ve ekonomik alışverişin, turizmin ve iki ülke vatandaşları arasındaki ilişkilerin teşviki, Sırbistan’daki Bulgar azınlığı ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi de ele alındı.

Bulgaristan Devlet Başkanı, sistemler arası doğal gaz ara bağlantısının inşasının stratejik öneme sahip olduğunu ve tüm bölgenin kalkınmasına katkıda bulunduğu için komşu Sırbistan ile ortaklığı derinleştirmede önemli bir adım olduğunu belirtti. Radev, yalnızca Bulgaristan ve Sırbistan için karşılıklı yarar sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda Güneydoğu Avrupa için gerçek bir doğal gaz kaynak çeşitlendirme ve arz güvenliği yaratan Avrupa Komisyonu (AK)  ile verimli iş birliğini vurguladı. Projenin uygulanmasıyla Bulgaristan'ın Avrupa pazarlarına erişimi genişliyor, Sırbistan ise Bulgaristan ile Yunanistan arasında yakın zamanda devreye alınan ara bağlantının yanı sıra ülkemizin Türkiye ile sıvılaştırılmış gaz terminallerine erişim anlaşması sayesinde Güney Gaz Koridoru ve Ege Denizi'ndeki sıvılaştırılmış gaz terminalleri aracılığıyla yeni gaz kaynaklarına erişim elde edecek.

Cumhurbaşkanı, “Artan iş birliği, daha fazla fırsat, hem endüstri hem de haneler için daha fazla gaz, daha düşük fiyatlar, daha temiz bir çevre, daha düşük oranda karbon emisyonu salınımı ve daha sürdürülebilir bir ekonomi sağlar” diye kaydetti. Radev, ülkemizin bölgedeki enerji bağlanabilirliği için aktif rolünün yanı sıra doğal gaz iletiminde güvenilir bir ortak ve elektrik tedarikçisi olduğunu vurguladı. Bulgaristan, Avrupa'nın üçüncü büyük net elektrik enerjisi ihracatçısı ve ülkemiz, Batı Balkanlar'ın enerji sistemlerini istikrara kavuşturmak için Avrupa Komisyonu'nun yardım sağlamasının teklif edilmesi için inisyatif aldı. Cumhurbaşkanı, “Ülkelerimiz arasındaki iyi iş birliği sayesinde fiyatları birlikte müzakere edebilir ve daha iyi fiyat ve koşullar elde edebiliriz" diye belirtti. Radev, inşaat faaliyetlerinin belirlenen sürede bitmesi ve Sırbistan ile Bulgaristan arasındaki doğal gaz ara bağlantı boru hattının bu yıl sonuna kadar tamamlanması beklentisini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Bulgaristan ve Sırbistan'ın iki ülke arasında gaz bağlantısı gibi sadece iki ülke için değil bölgemiz için de büyük önem taşıyan büyük bir ortak projeyi hayata geçirmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vucic, “Bulgaristan sadece iyi zamanlarda değil, zor zamanlarda da iyi ve güvenilir bir dosttur” diye vurguladı.

Törene iki ülkenin enerji bakanları Rosen Hristov ve Dubravka Jedovic, projenin uygulanmasından sorumlu Serbiagas Şirketi Genel Müdürü Dusan Bayatoviç ile "Bulgartransgaz" ve "Glavbolgarstroy" şirketlerinin icra direktörleri Vladimir Malinov ve Kalin Peşov ve ayrıca Avrupa İklim, Altyapı ve Çevre Yürütme Ajansı (CINEA) Avrupa'yı Birleştirme Mekanizması (CEF – Connecting Europe Facilty) kapsamında Enerji ve Yenilenebilir Enerji Projeleri Finansmanı Daire Başkanı Beatrice Coda da hazır bulundular.

AB Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, törende yayınlanan bir video konuşmasında enerji projesinin tüm Avrupa için önemine vurgu yaptı. Simson, “Avrupa Komisyonu'nun bölgede enerji bağımsızlığını ve doğal gaz arzını çeşitlendirmeyi destekleyecek bu projenin uygulanmasını desteklemesinden gurur duyuyoruz” diye belirtti.

Bulgaristan-Sırbistan sistemler arası gaz bağlantı hattının (IBS) inşaatı, Avrupa'yı Birleştirme Mekanizması kapsamında finanse edilmektedir. Bulgaristan’ın Novi İskır kasabasından Sırbistan’ın Niş şehrine kadar uzanacak olan boru hattının toplam uzunluğu 170 km olup, yaklaşık 62 km’si Bulgaristan topraklarında bulunacak. Doğal gaz boru hattının taşıma kapasitesi, ters akış olasılığı ile yılda 1,8 milyar metreküpe kadar çıkacak.


DİĞER HABERLER