Cumhurbaşkanı Radev, Bulgaristan’ın yeni AB Komiseri İvanova ile bir araya geldiPazartesi, 02 Ekim 2023

Cumhurbaşkanı Radev, Bulgaristan’ın yeni AB Komiseri İvanova ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, makamında bir araya geldiği Bilimsel Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Üyesi İliana İvanova ile Bulgaristan'ın yenilik ve yüksek teknolojilere yatırım alanındaki öncelikleri tartıştı. Bulgaristan'ın yeni atanan AB Komiseri, AK Üyesi olarak göreve başladıktan sonra ilk kez Bulgaristan'a resmi ziyarette bulundu.

Devlet Başkanı, İvanova'yı göreve atanmasından dolayı tebrik ederek, Avrupa Komisyonu'ndaki departmanının ülkemiz için stratejik açıdan önemli olduğunu, çünkü bu departmanın Bulgaristan için yenilik ve bilimsel araştırma gibi gelecek vaat eden alanların yanı sıra gençlerin gelişimi ve gençlerin eğitimi ile ilgili olduğunu vurguladı. Radev, Cumhurbaşkanlığı kurumunun, özellikle ekonomimizde bilimsel yenilikçi başarıların geliştirilmesi ve uygulanmasına ilişkin olarak Bulgaristan'ın modernleşmesine katkıda bulunan politikalara verdiği desteği doğruladı.

Cumhurbaşkanı, son geçici hükümetin çabaları ve birçok sayıda aktif istişare ve bilgilendirme toplantısı sonrasında iş dünyasındaki iyi farkındalığın bir sonucu olarak artan yatırım ilgisini ve Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında sunulan proje sayısında önemli artışı hatırlattı. Genel görüş, ülkemizdeki yenilikçi şirketleri desteklemeye yönelik AB destekli programların erişilebilirliğini kolaylaştırmak için ülkemizin çalışmaya devam etmesi gerektiği yönündeydi.

Görüşmede Bulgaristan'dan gençlerin yoğun göçü sonucu ortaya çıkan demografik sorun da ele alındı. Mesleki gelişim için daha fazla fırsat yaratarak onları ülkemize çekmek ve elimizde tutmak için önlemler almanın gerekliliği vurgulandı.


DİĞER HABERLER