Cumhurbaşkanı Radev: Dijital altyapının geliştirilmesi yatırımcıları teşvik edecekPerşembe, 09 Haziran 2022

Cumhurbaşkanı Radev: Dijital altyapının geliştirilmesi yatırımcıları teşvik edecek

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda Üç Deniz Girişimi Yatırım Fonu’nun yatırım danışmanı olan Amber Infrastructure Group ile yeşil enerjiyle çalışan enerji verimli veri merkezleri oluşturmak için çalışan Estonya şirketi Greenergy Data Centers'ın temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, “Son yıllarda Bulgaristan, giderek daha da fazla bilgi teknolojisinin geliştirilmesi için bölgesel bir merkez haline geliyor ve bu sektörü daha da geliştirme azmine sahiptir. Ülkemizde dijital altyapının yaygınlaşması ve şirketler tarafından kullanılmak üzere veri merkezlerinin oluşturulması yatırımcılar için yeni teşvikler yaratacak ve iş ortamını niteliksel olarak değiştirecek” diye kaydetti.

Toplantıya Yatırım Fonu'nun hissedarları arasında yer alan Bulgaristan Kalkınma Bankası temsilcileri de katıldı.

Amber ve Greenergy Data Centers temsilcileri, Üç Deniz Fonundan sağlanan fonlarla Bulgaristan'da iki dijital merkez inşa etmek için imzalanan niyet mektubunu Devlet Başkanına tanıttı. Onlar, “Yatırım projelerini hayata geçirmeyi planlayan şirketler için bir bölgedeki veri merkezlerindeki güvenilir, hızlı ve güvenli bilgiye erişim sağlamak çok önemlidir” diye vurguladı.

Radev, “Dijitalleşme, bilim, eğitim, teknoloji ve inovasyon alanlarındaki bağlantı projeleri, Orta ve Doğu Avrupa'daki bağlanırlılığı güçlendirme, yatırım harcamasını hızla telafi etme ve yeni, yüksek katma değerli işler yaratma potansiyeline sahiptir” dedi. Cumhurbaşkanı, bu alanlardaki projelerin, girişimin ev sahipliği sırasında Bulgaristan'ın "Üç Deniz" hedeflerine dahil ettiği bir öncelik olduğunu hatırlattı.

Devlet Başkanı, Bulgaristan'ın özellikle bilgi teknolojisi alanında daha fazla ve daha iyi yabancı yatırımcı çekmek için sahip olduğu avantajlardan yararlanma zamanının geldiğini de hatırlattı. Radev, Bulgar fintech şirketlerinin başarılarını, ülkemizdeki uluslararası banka ve şirketlerin faaliyetlerini yönetmek için merkezlerin açılmasını, Sofya’da yeni açılan Bilgisayar Bilimi, Yapay Zeka ve Teknoloji Enstitüsü’nü (INSAIT) ve dünyanın dört bir yanından kanıtlanmış uzmanları çeken hızla büyüyen bilgi teknolojisi alanını vurguladı.


DİĞER HABERLER