Cumhurbaşkanı Radev: Eğitim ve bilim, stratejik bir ulusal öncelik olarak geliştirilmeliPerşembe, 31 Ekim 2019

Cumhurbaşkanı Radev: Eğitim ve bilim, stratejik bir ulusal öncelik olarak geliştirilmeli Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan Bilim İnsanları Birliği Derneği'nin kuruluşunun 75. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen kutlama programına katıldı. Radev, yaptığı konuşmada, "Bulgar bilim insanlarının yüksek sorumluluk gerektiren faaliyeti, rekabetçi ve başarılı bir ekonominin temelini oluşturuyor" diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı'nın ifadesine göre, eğitim ve bilim, gelecek neslin gelişmesi gereken sağlam bir temelin oluşturur ve yeni neslin, modern ve müreffeh bir devlette demokratik ve aydınlanmış bir toplum inşa etmesi gerekir.

Cumhurbaşkanı, eğitim ve bilimin stratejik bir ulusal öncelik olarak sadece hedeflenen fon anlamında değil, ülkenin ekonomik ve kültürel yükselişinde modern bir vizyon olarak tanınması gerektiğini vurguladı. Devlet Başkanı, "Ortak misyonumuz, ortak Avrupa alanında eğitim ve bilim alanındaki potansiyelin, eğitimsel ve bilimsel altyapının ve araştırma programlarının eşit dağıtımı için mücadele etmektir. Çünkü bu olmadan, gelişmiş Avrupa ülkeleriyle sosyo-ekonomik yakınsamayı başaramayız" dedi.

Devlet Başkanı Rumen Radev, bilimde yüksek standartların ve ahlakın oluşmasında Bulgaristan Bilim İnsanları Birliği Derneği'nin önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı, "Dernek 75.yıldır, Bulgaristan Bilim Akademisi'nin, üniversitelerin, Avrupa'nın ve dünyanın önde gelen bilim kurumlarının aranılan ve saygın bir ortağı olmuştur. Önemli etkinlikler organize eden ve gençler arasında bilim kıvılcımını ateşleyen ve vatanseverlik davanız uğrunda çalışan, tüm ülkede şubeleri ve bölümleri açmayı başardınız" diye belirtti.

Cumhurbaşkanı, toplumun hizmetinde olan bilim insanlarını özverili ve sorumlu çalışmaları ve ülkenin akademik kapasitesinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesine yönelik faaliyetlerinden dolayı tebrik etti. Radev, "Dernek, dinamik bir siyasi ve ekonomik ortamda aktif olarak faaliyetlerine devam ediyor. Devletin o kadar da gerekli olmayan ve arzu edilmeyen desteğine rağmen, yeni üyeler çekmeye ve kamuoyunun ilgisine cevap vermeye devam ediyorsunuz, çünkü bir davanız var - bilginin tüm topluma fayda sağlamasıdır" diye kaydetti.

Devlet Başkanı, Bulgaristan Bilim İnsanları Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Diyana Petkova'ya derneğin Bulgaristan'daki bilim ve eğitimin gelişimine genel katkısı için Cumhurbaşkanlığı Fahri Rozeti'ni takdim etti.


DİĞER HABERLER