Cumhurbaşkanı Radev: Ekonomik savaş tırmanıyor ve Bulgaristan için risk artıyorÇarşamba, 27 Nisan 2022

Cumhurbaşkanı Radev: Ekonomik savaş tırmanıyor ve Bulgaristan için risk artıyor

Rusya'nın Bulgaristan'a gaz sevkiyatını durdurmasıyla ilgili basın mensuplarına açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “Ekonomik savaş tırmanıyor ve bu çatışmanın tüm boyutlarında Bulgaristan için risk artıyor” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı, “Bulgaristan'ın buradaki vatandaşlar ve Ukrayna'daki Bulgarların yaşam kalitesini ve refah düzeyini doğrudan etkileyen bu çatışma konusunda uzun süredir dikkatli ve sorumlu bir tutum sergilemesi için çağrıda bulunmam tesadüf değil” diye belirtti.

Doğal gaz arzının durdurulmasına gelince, Radev hükümetin birkaç soruya cevap vermesi gerektiğini söyledi: "Neden sadece Bulgaristan ve Polonya’ya doğal gaz akışı kesiliyor? Örneğin Avusturya ve Almanya’ya durduruluyor mu? Onlar nasıl ödeme yapıyorlar ve enerji güvenliklerini nasıl garanti ediyorlar? Yunanistan ve diğer ülkelerden teslimatlar için yeterli ayrılmış kapasite var mı? Çünkü rezerve edilmemişse, bir süre önce söylediğimiz gibi aracıların şimdiden buna hazırlık yaptığını göreceğiz. Bu da evet, muhtemelen alternatif çözümler bulacağız anlamına geliyor, ancak bu zaman alacak ve paraya mal olacak ve çok daha yüksek fiyatlar ve teslimat riskleri anlamına geliyor”.

Cumhurbaşkanı, “Bulgaristan vatandaşları tarafından ödenen bu üç milyar leva, Bulgaristan'ın çıkarına değil, gazımızı topraklarımız üzerinden ücretsiz olarak taşıyan diğer ülkelerin çıkarlarına hizmet ediyor ve o zaman gerçek kaynak çeşitliliğini garanti altına alamadık” diye belirtti. Radev, “Hükümet, kendisine oy veren vatandaşlara kimin çıkarlarına, onların veya bir başkasının mı çıkarlarına hizmet edip etmediği sorusuna bir cevap borçludur. Hükümet, Bulgaristan'ın egemenliğinin farkında olduğunu ve onu savunduğunu ve izlediği politikasında Bulgaristan’ın ulusal çıkarlarını rehber edindiğini açıkça kanıtlamalıdır.

Cumhurbaşkanının ifadesine göre, ortaya çıkan durum aynı zamanda Avrupa Birliği’nde (AB) dayanışmanın ve AB’nin enerji konusunda en bağımlı ve en yoksul ülke olarak Bulgaristan’a yardımcı olup olmayacağının ve nasıl yardımcı olacağının gerçek bir sınavı olacak.


DİĞER HABERLER