Cumhurbaşkanı Radev, ikinci dönem için yemin ettiÇarşamba, 19 Ocak 2022

Cumhurbaşkanı Radev, ikinci dönem için yemin etti

Geçen yıl yapılan seçimlerde ikinci dönem için Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçilen Rumen Radev ve İliana Yotova, Halk Meclisinde düzenlenen resmi bir törenle yemin ettiler. İkili 22 Ocak'ta resmi olarak görevlerine başlayacak.

Radev ve Yotova, “Bulgaristan Cumhuriyeti adına Anayasa'ya ve ülkenin kanunlarına uymaya ve tüm hareketlerimin milletin yararına olacağına ant içerim” diye yemin ettiler. Törenin sonunda Bulgaristan Ulusal Marşı ve ardından Avrupa Birliği Marşı çalındı.

Davet edilen diğer yetkililerle birlikte Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Meclis ana girişinin önünde Muhafız Alayı Tören Kıtası tarafından karşılandılar.

Yemin töreninde Başbakan Kiril Petkov, Bakanlar Kurulu üyeleri, Anayasa Mahkemesi üyeleri, diplomatik misyon mensupları, ülkedeki dini toplulukların temsilcileri, çeşitli devlet kurumlarının temsilcileri, Bulgaristan'ın önceki cumhurbaşkanları ve Halk Meclisi başkanları hazır bulundular.

Radev, Meclis kürsüsünden halka ve Halk Meclisine hitaben yaptığı konuşmasında şunları kaydetti: “Beş yıl önce de sizler Sayın Yotova ile ikimize birlikte çıktığımız yolda ilerlemek ve ilk kararlı adımı atmak gibi zor bir görevi bize emanet ettiniz. İkinci döneme adım attığımız bugün, ilk sözlerim siz değerli yurttaşlarımıza şükranlarımı sunmak olacaktır. Bize olan güveniniz, kararlarımızın en güvenli değerlendirmesidir. İlk Cumhurbaşkanlığı dönemimiz, eski otoriter hükümet modelinin doruk noktasına ulaştığı ve kamuoyunun, temel aldığı yolsuzluk, kanunsuzluk ve propaganda konusundaki kızgınlığının arttığı dramatik bir dönemde gerçekleşti. Gündemi milletin uzun vadeli hedeflerine döndürmek benim görevimdir. Bulgaristan'da mafya karşıtı bir konsensüs olduğuna inanıyorum. Toplum olarak ayakta kalabilmemiz için yolsuzluk ortadan kaldırılmalıdır”.

Cumhurbaşkanının konuşması sırasında önceki iktidarda bulunan GERB-SDS İttifakı Meclis Grubu salonu terk etti. Radev’in ilk Cumhurbaşkanlığı döneminin, eski otoriter modelin doruk noktasına ulaştığı dramatik bir dönemde gerçekleştiğine dair sözleri GERB milletvekillerini kışkırttı.

Radev, onlara dönerek, “2020'de iktidarın mafyalaşmasına karşı çıkan sivil isyan, onun sessiz kaldığı gerçekleri ve süreçleri gün yüzüne çıkardı. Ben de sevmiyorum ama gerçeği söylemeyi tercih ederim” dedi.


DİĞER HABERLER