Cumhurbaşkanı Radev, ikinci hükümet kurma yetkisini PP-DB İttifakı’na verdiPazartesi, 29 Mayıs 2023

Cumhurbaşkanı Radev, ikinci hükümet kurma yetkisini PP-DB İttifakı’na verdi

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümet kurma görevini 49. Dönem Halk Meclisi’nde ikinci büyük grubu olan Değişime Devam (PP) - Demokratik Bulgaristan (DB) İttifakı’na verdi.

Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen törende görevi PP-DB İttifakı’nın Başbakan adayı olarak gösterdiği eski eğitim bakanlarından Akademisyen Nikolay Denkov devraldı.

Cumhurbaşkanı, görevi verirken şunları kaydetti: “Durumun hassasiyetinin tamamen farkında olduğumu ifade etmek isterim, Cumhurbaşkanı olarak güvenliğimizle doğrudan ilgileniyorum ve Bulgaristan devletini savunma sorumluluğum vardır. İşte tam da bu nedenle, kendi adıma size bir yetki veriyorum, ancak makamların karalanması, seçimlere müdahale talebi nedeniyle bunu yersiz olarak yapıyorum.”

Radev, “Ben bu görevi vermekle yükümlüyüm. Siyasi sisteme duyulan güvenin kalıntılarını korumak adına bu yetkiyi kullanmanın uygunluğunu tamamen yeniden gözden geçirmenizi rica ediyorum, zaten üzerine gölge düşürüldü” dedi.

Başbakan adayı, “Önceliklerimi biliyorsunuz. Sanırım hepimiz Bulgaristan'ın insanların sorunlarını çözecek ve Bulgaristan'ın Avrupa yolunu ilerletecek istikrarlı bir hükümete ihtiyacı olduğu konusunda hemfikiriz” diye kaydetti.

En önemlisinin yeni devlet bütçesinin kabul edilmesi olduğunu ve onsuz bir dizi önemli ödemenin yapılamayacağını belirten Denkov, Meclis’in çalışmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, Anayasa'da, Ceza Kanunu'nda vb. değişikliklerin yapılması beklendiğine işaret etti.

Başbakan adayı, “Önümüzdeki günlerde normal bir hükümet kurabilmek için Meclis’teki diğer siyasi güçlerle müzakereler yapacağız” diye bildirdi ve önümüzdeki hafta istikrarlı bir hükümetin oluşturulmasını umduğunu da sözlerine ekledi.

Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) - Birleşik Demokratik Güçler (SDS) İttifakı ile PP - DB İttifakı arasında yürütülen müzakerelerde ilk 9 ayda Başbakanlık görevinin Denkov, daha sonra ise Mariya Gabriel tarafından yürütülmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı. Ancak kamuoyuna sızdırılan PP Merkez Karar Kurulu toplantısının ses kayıtları nedeniyle iki ana ittifak arasındaki hükümet kurma müzakereleri donduruldu.

PP-DB İttifakı temsilcilerini, Cumhurbaşkanlığı önünde kendilerini protesto eden bir grup göstericiler karşıladılar.

Denkov, Anayasa’ya göre 7 günlük süre içinde yeni bir kabine listesi sunmazsa, Cumhurbaşkanı tercih ettiği Meclis’teki başka bir siyasi güce hükümet kurma yetkisi verecek.


DİĞER HABERLER