Cumhurbaşkanı Radev: İstikrarlı bir bankacılık sektörü, krizlerin aşılmasında bir faktördürPazartesi, 27 Mart 2023

Cumhurbaşkanı Radev: İstikrarlı bir bankacılık sektörü, krizlerin aşılmasında bir faktördür

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bugün Cumhurbaşkanlığı’nda Eurobank Grubu Yönetim Kurulu temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, “İstikrarlı bir bankacılık sektörü, krizlerin başarılı bir şekilde aşılmasında önemli bir faktördür” diye kaydetti. Görüşmeye banka grubunun yan bir işletmesi olan Postbank Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Petya Dimitrova da katıldı.

Görüşmede Bulgaristan ve Yunanistan'ın bölgemizde iyi komşuluk ve stratejik ortaklık örneği olduğu ve ikili ilişkileri genişletmek için sürekli çalıştıkları kaydedildi. Cumhurbaşkanı, bankacılık sektörünün de katkısı olan ekonomi, enerji ve turizm alanlarında Bulgaristan-Yunanistan iş birliğini vurguladı.

Yunanistan dışında ilk kez yönetim kurulu toplantısı yapmak üzere Sofya'da bulunan Eurobank Group Yönetim Kurulu temsilcileri, Bulgaristan'ın banka grubunun ana pazarları arasında yer aldığını belirterek, ülkemizde faaliyetlerini genişletmeye hazır olduklarını vurguladılar. Enerji, turizm, dijital ve altyapı bağlanabilirliği gelecek vaat eden alanlar olarak vurgulandı.

Tartışılan konular arasında kıta ülkelerinin karşı karşıya olduğu zorluklar karşısında Avrupa ekonomisinin durumu da vardı. Radev, Avrupa'nın rekabet gücünü ve ekonomik canlılığını korumak için çalışması gerektiğini vurguladı.


DİĞER HABERLER