Cumhurbaşkanı Radev, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüştüSalı, 28 Kasım 2017

Cumhurbaşkanı Radev, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in daveti üzerine Kıbris'e resmi ziyarette bulunuyor. Görüşmenin ardından Radev ve Anastasiadis ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Radev, "Bulgaristan ile Kıbrıs arasındaki mükemmel siyasi diyalog, doğal olarak uzun süredir devam eden kültürel ve tarihi bağların ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin paylaştığı değerlerin devamıdır" diye kaydetti.

Radev'in Kıbrıs ziyareti kapsamında iki ülke arasında Gemicilik Alanında İşbirliği Memorandumu ve 2018-2021 dönemine ilişkin kültür, eğitim ve bilim alanında işbirliği programı imzalandı. Belgeleri Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Emiliya Kraleva ve Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Nikos Kugikalis imzaladılar.

Rumen Radev, Anastasiadis'e Bulgaristan'ın 2018 yılında AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında öncelikler hakkında bilgi verdi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı, "Bulgaristan'ın önceliklerinin her iki ülke için de ortak olduğuna inanıyorum. AB ülkelerinin birlik içinde hareket etmesi ve güçlü olması için yaşadığımız dinamik zaman içerisinde fikir birliğine ulaşmak önemlidir" dedi ve Kıbrıs kurumlarının 2012 yılında başarılı bir şekilde yürüttükleri AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında edindiği deneyimi paylaştıkları için teşekkür etti.

İki Cumhurbaşkanı, "Avrupa ülkelerinin ve AB'nin rekabetçiliğini teşvik etmek ancak ekonomik büyümenin bir faktörü olarak uyum politikasının onaylanmasıyla mümkün olabilir" diye altını çizdiler.

Radev,"Biz uyum politikasını savunmalıyız, çünkü yaşam standardının ve tüm vatandaşların çalışma koşullarının eşitlenmesine yönelik ortak bir amacımız olduğu halde ancak Avrupa'da ilerleme olabilir" dedi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı, 2015 yılında 200 milyon levaya ulaşan ikili ekonomik ticareti teşvik edecek iş dünyasının lehine yeni önlemler alınması çağrısında bulundu. Anastasiadis, Kıbrıs'taki Bulgar topluluğunun ülkenin ekonomik kalkınmasına sağladığı katkıya yüksek değer biçti.

Cumhurbaşkanı Radev, adadaki kalabalık Bulgar topluluğu için Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından oluşturulan mükemmel yaşam, çalışma ve eğitim koşullarından dolayı ülkemizin minnettarlığını dile getirdi.
Radev, "Bulgaristan, Kıbrıs'ta artık 10'dan fazla Bulgarlara ait cumartesi ve pazarları açık okullar oluşturmasından dolayı minnettardır, Bulgar topluluğunun din özgürlüğüne saygı gösteriyor ve onların din hakları korunmuştur" diye kaydetti. Ülkemizin eğitim kalitesini artırmak için çalışacağının altını çizen Radev, bunun Bulgar üniversitelerinde okuyan çok sayıdaki Kıbrıslı öğrencilerin kendilerini gerçekleştirmesini kolaylaştıracağını söyledi.

Rumen Radev ve Nikos Anastasiadis, bölgeye yönelik enerji kaynaklarının ve tedarik güzergahlarının çeşitlendirilmesine ilişkin projelerin güvenlik ve gelişmenin yararına olup tüm Güneydoğu Avrupa ülkelerinin çabalarını birleştirmesini gerektirdiği görüşünde hemfikir oldular.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında yapılacak tartışmaları onurlu bir şekilde yöneteceğine kanaat getirerek, ülkemize başarılar diledi.

Nikos Anastasiadis, "Bulgaristan ve Kıbrıs, demokrasi ve işbirliğinin temel ilkelerine dayanan Birleşik Avrupa'ya olan inancını dile getirdi. İki ülke enerji, göç ve ekonomik büyümeyi teşvik edecek politikalar gibi kilit konularda ortak pozisyona sahiptir" diye konuştu.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı, "Kıbrıs iyi komşuluk ilişkileri kurulması ve Batı Balkanlar ülkeleri ile işbirliğin genişletilmesi konusunda Bulgaristan'a destek verecektir. Bulgaristan'ın Kıbrıs meselesi hakkında etkin desteğinden dolayı tüm Kıbrıs halkı adına derin şükranlarımı ve büyük değer verdiğimizi ifade ediyorum" diye kaydetti.

Görüşme sırasında Radev, Kıbrıs'ın çeşitli siyasi diyalog biçimleriyle Doğu Akdeniz, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde bulunan ülkelerle barış, istikrar ve işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik çabalarını desteklediğini ifade etti.


DİĞER HABERLER